CES 2020: Dünyanın en büyük teknoloji fuarından öğrendiğimiz 9 şey

2020 yılının ilk heyecan verici teknolojik olayı şüphesiz ki CES 2020’ydi. Geleceğe ışık tutan ve teknoloji takipçilerini heyecanlandıran CES, bu yılda birbirinden ilginç cihazlara ev sahipliği yaptı. Stuff’ın an be an takip ettiği fuardan birkaç dikka çekici bilgiyi sizler için derledik:

Garip bir şekilde giden robotlar

Star Trek’in verilerini unutun. CES 2020’de insana en yakın robotlar, 17.000 dolarlık robot gövdesine (çok garip zengin bir tür değilse) sahip. Üstelik Samsung size fazladan bir çift el (ve kol) bile sağlıyor. (Bakınız: Bot Chef) Sadece mutfakta bıçakların yanında olmasına izin vermeyin. Ve onun mutfakta yapabileceklerini düşünün.

Çoğunlukla, Star Wars karakterine benzeyen yuvarlanan bu “yaratıklar” : BellaBot, restoranlarda yemek sunan robot kedi olan Samsung’un Ballie – BB – 8’in aşk çocuğu ve bir tenis topu; başsız interaktif yavru kedi Petit Qoobo; ve korkunç solucan Clicbot isimlerine sahip.

Çerçeveler yasaklandı

Teknoloji şirketleri biraz takıntılarını zayıflattılar ve çerçeveleri ortadan kaldırmak için harekete geçtiler. Bu yüzden Samsung’un QN50TS 8K televizyonunu incelediğimizde, neredeyse % 99 ekran / yüzey oranına sahip. Başka bir tarafta da HP’nin Spectre x360 15 olsa da televizyon bu oranla tam olarak eşleşmedi, ancak yine de çerçevesini % 90 oranında verebilmek kenarlarını epey inceltti.
Küçük çerçeveler ile daha büyük ekran ve daha hafif cihaz elde ediliyor.

Gizlenen akıllı teknoloji

2020 akıllı ev teknolojisinin, banyoyu tamamen işgal ettiği bir yıl olacak gibi. Bu aygıtlardan bazıları zararsız ve kullanışlı görünüyor. FasTeesH’nin ürünü sergilenmeye başlandı ve bu ürün saniyeler içinde dişlerinizi fırçalamanızı sağlıyor. Bu arada, Oral-B’nin en yeni fırçası, daha parlak bir cilalamaya rehberlik etmek için sizi manuel olarak yönlendirmeye yardımcı oluyor.

Gadget ile rahatlayın

Bu, üzerine oturup gezebileceğiniz bir ürün. Uyku apnesini tespit etme kabiliyeti ile Withings ScanWatch ve uykunuzun kalitesini artırmak için tasarlanmış URGONight kafa bandı bile var.

BMW, M1 gerçekten istediğiniz şeyin bir şezlongda güzel bir şekerleme olduğunu etkileşim kolaylığı ile ortaya çıkardı ve Segway’in S-Pod’u, gelecekteki tüm insanların bacaklarını kullanmaktan kaçındığı ve bunun yerine devasa bebek arabalarında dolaşacağını düşünebiliriz.

Televizyonlar sanki biraz saçma bir hale geliyor

8K televizyonlar onları izlemek için herhangi bir 8K içeriğinin kıtlığına ve ortalama bir kişinin gözlerinin 8K’yi standart bir izleme mesafesinde 4K’dan (hatta HD’den) ayırt edememesine rağmen her yerdeler.
Samsung, muhtemelen TikTok bağımlıları ve telefonlarında video çekmenin doğru yolunu bilmeyen insanlar için tasarlanmış otomatik dönen Sero TV’sini tanıttığında işler iyice değişti. Ve başka bir yerde, Looking Glass 8K holografik ekranı ve birçok uygulaması hakkında ışık saçtı.

Laptoplar

HP’nin Elite Dragonfly, ince ama güçlü Galaxy Chromebook ve Lenovo’nun ThinkPad X1 Fold gibi kaçınılmaz katlanır kiti gibi özellikleriyle birçok harika yeni dizüstü bilgisayarını ortaya koydu.

Geçmişe dön, oyun oyna

Evet, PS5 logosunun ortaya çıkma fikri vardı ancak  CES 2020’de oyun endüstrinin geçmişi hakkında gelecekten daha fazla bilgi vardı. Örneğin, My Arcade’ın Süper Retro Şampiyonu emülatörlerden kaçındı ve bunun yerine sizi hareket halindeyken kullanmak için eski SNES ve Mega Drive arabalarınızın tozunu almaya davet etti. Ürünler bizlere adeta bir nostalji yaşattı ve hemen oyunun içine girmemizi sağladı.

DSLR bitiyor

Birçok insan DSLR’ların değerini sorgularken, kamera üreticileri farklı modellerle geri dönüyor. Neden? Bazı insanlar bir şeyi gerçekten iyi yapan kiti severler, en azından odak noktasını kaybetmiş bir teknoloji dünyasında değilseniz… Ve diğerleri muhtemelen iPhone 11 Pro Max’inize takamayacağınız bir yığın merceğe sahiptir. Özellikle göze çarpan bir özellik olan Nikon’un aynasız fotoğraf makineleri, dünyasında nostaljiyi ciddi etkileyici istatistiklerle birleştirmeyi başardığı D780 ürününü hızlı bir şekilde bu ayın sonlarında piyasaya sürecek.

Konseptler

Şimdiye kadar olduğu gibi, şovdaki en iyi şeylerin bir çoğu henüz gerçek hayatta mevcut değil. Yaratıcılarının zihninde veya gerçek evinizde hiç gün ışığını görmeyecek gösteri prototipleri de var. Görünmez kameralar, Sony’nin Vision S otomobili, Uber’in uçan taksileri ve oyun PC’sini ve Switch’i birleştiren Dell’in Concept UFO’su ile OnePlus’ın Concept One’ını sevdik.

Ancak bu şeyleri elimize alana kadar, bir gün var olacaklarını hayal etmek, onları beklemek gerçekten güzel. CES, insana bu umudu, hayali ve ilhamı veriyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.