Canon Türkiye’den fotoğrafçılık haritası

Canon, Dünya Kamera Günü kapsamında yaptığı araştırma ile Türklerin fotoğrafçılık alışkanlıklarını açıkladı. Canon Türkiye’nin Instagram hesabı üzerinden gerçekleştirilen ankete verilen 51 bin yanıtı analiz edilerek Türkiye’nin fotoğrafçılık haritası oluşturuldu.

Yapılan araştırmada, Türklerin fotoğraf tutkusu, fotoğraf makinesi tercihleri, ilgi duydukları fotoğrafçılık türleri gibi birçok farklı alanda dikkat çekici veriler ortaya çıktı.

Performans her şeyden daha değerli 

Anket sonuçlarına göre katılımcıların yarısından çoğu kendi makinesine sahip. Fotoğraf makinesi satın alınırken zannedilenin aksine fiyattan önce ürününün performansına dikkat ediliyor. Anketi yanıtlayanların yüzde 68’i fotoğraf makinesini, performansına bakarak satın almaya karar veriyor. Satın alma ise en çok teknoloji marketlerinden gerçekleştiriliyor.

Ankete katılanların %40’ı haftada 1 kez fotoğraf çektiğini belirtiyor. Her iki katılımcıdan biri fotoğraf makinesine 2.000 ile 5.000 TL arasında bütçe ayırıyor.

Çalışmanın dikkat çeken sonuçlardan bir diğeri ise, dünyadaki birçok millet gibi selfie çekmeyi seven Türkler, sanılanın aksine fotoğraf makinelerini selfie için kullanmıyor, yalnızca fotoğraf çekiyor.

Anketi yanıtlayanlar en çok kış mevsiminde fotoğraf çekmeyi sevdiklerini belirtirken; katılımcıların yüzde 57’si ise doğa karelerini fotoğraflamayı tercih ediyor. Katılımcılardan yüzde 77’si kendini amatör olarak tanımlarken, düzenli olarak fotoğraf çekenlerin ise yakın çekim yapmayı daha çok sevdiği görülüyor. Son olarak fotoğraf makinelerinde en çok hareketli ekran özelliği kullanılıyor.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.