artwork

Cannes Lions’ta Yılın Medya İsmi Jack Dorsey oldu

12 sene önce

0

Twitter’ın yaratıcısı ve Yönetim Kurulu Başkanı Jack Dorsey, “insanların iletişimi için baştan sona yeni bir yol” yarattığı için Cannes Lions tarafından “Yılın Medya İsmi” seçildi. Dorsey, ödülünü Haziran’da Cannes Lions ödül töreninde alacak.

Aslen St. Louis’li olan, toplu taşıma ve kuryeler, taksiler ve acil durum taşıtları için gerçek zamanlı mesajlaşma sistemleri programlayan Dorsey, bu iş süresince yüzlerce işçinin çalışma alanına tanık oldu. Nerede olduklarını ve ne yaptıklarını sürekli güncellediklerini gördüğünde de Twitter fikri doğdu. Böylece anlık mesajlaşma kolaylığı sağlayan bir yazılım geliştirdi ve kullanıcıların 140 karakteri aşmayacak şekilde yazı yazabilecekleri platform ortaya çıktı.

Dorsey, dünyanın ilk twitini “Just setting up my twttr” şeklinde 2006’ın 21 Mart’ında gönderdi. O zamandan bu yana, Twitter tüm dünyada 140 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan bir iletişim ağı haline geldi.

Cannes Lions’un Yönetim Kurulu Başkanı Philip Thomas; “Twitter ile Jack Dorsey, kısa bir zamanda, tüm dünya insanlarının fikir paylaşımı, yeni şeyler öğrenmeleri ve iletişim kurmaları için yepyeni bir yol ortaya çıkardı.  Şu anda günlük küresel medya dilinin bir parçası olan site, zamanla çok güçlü bir sosyal ve politik güç olacak. Yarattığı şeyin gücü ve basitliği, onu sosyal bir fenomen haline getirdi ve biz Jack’i bu ödülle onurlandırmaktan mutluyuz” dedi.

Daha önceki yıllarda Cannes Lions’ta aynı ödülü, Google İcra Kurulu Başkanı Eric Schmidt; Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Microsoft Corporation CEO’su Steve Ballmer, Independent News & Media CEO’su Sir Anthony O’Reilly; Yomiuri Shimbun Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni Tsuneo Watanabe; Viacom Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Sumner Redstone ve AOL Time Warner CEO’su Gerald Levin almıştı.

Senin için
Tümünü göster
Adidas’tan özel resmi Euro 2024 maç topu

Adidas, her vuruşu gerçek zamanlı olarak algılayan Resmi Euro 2024...

Domino’s’tan pizza fırınlı elektrik bisikletli servis

Domino’s, yerleşik pizza fırınlarına sahip radikal teslimat elektrikli bisikletlerini piyasaya...