artwork

Can Aksüyek: “En temel başarı faktörlerinden biri: Cesaret kazandırır.”

5 sene önce

0

Being\Çözüm Ajans Başkanı Can Aksüyek, Cannes Lions 2018 deneyimini anlattı.

Bu sene festival son birkaç yıla göre daha sessiz, sakin ve içine kapalı gözüküyordu. Katılımcı sayısında gözle görülür bir azalma hissediliyordu. Koridorlarda, yemeklerde, sohbetlerde gündem konusu sektörün temel sorunlarıydı. Geçmiş yıllara kıyasla “spring break” havasından çıkmış, 5 güne inmiş, daha iş ve sonuç odaklı bir festival vardı.

Geçmişte olduğu gibi Grand Prix ve Aslan almış işlerin yanı sıra, shortlist’e kalmayı başarmış işlerin de seviyesi yine çok yüksekti. Fikir, uygulama, işçilik, etki anlamında kusursuz işler vardı. “Trash Isles”, “Destination Pride”, “#Sharethelove”, Burger King “Scary Clown Night”, “Palau Pledge”, “It’s a Tide Ad” gibi kampanyalar gerçekten ilham vericiydi.

Daha sesli ve yeni

AI, AR, VR, ses aktivasyonu gibi yeni teknolojiler, tüketicilerin ürün ve markaları keşfetme, deneyimleme ve satın alma şekillerini yeniden tanımladığı bir döneme girdiğimizi gösteriyor. Alışık olmadığımız bambaşka alanlar ortaya çıkmış.

Daha data odaklı

Yaratıcılık ve data bir süredir herkesin dilinde. “Data Creativity” kategorisi birkaç sene önce açıldığında hiç iş yokken bu sene 500’den fazla iş vardı. Bu tartışmaların ortadan kalktığı net bir şekilde gözüküyor; craft ve data birleştiği zaman ortaya harika şeyler çıkıyor.

Daha insancıl

Geçmiş yıllara damgasını vuran “AI’ın gelişimi” gibi konular karşısında bu sene Palais’nin duvarlarında asılı bir konferans posteri bence durumu çok güzel özetliyordu: “How to be human?” Artık salt teknoloji değil; “İnsanın gelişimi”, yeni teknolojilerin insan ile etkileşimi, bizim nasıl adapte olacağımız gibi konular önümüzdeki yılların gündemini belirleyecek.

Daha iyi

Kadının gücü, eşitsizlik, çeşitlilik, doğa, azınlık hakları, LGBT gibi alanlarda markalar her zamankinden daha aktif. Daha iyi bir dünya için yaratıcılığı kullanan işler her yıl artarak karşımıza çıkıyor. Sosyal bir fayda etrafında markaların hedef kitleleri ile aralarında bağ kuracak fikirler, fark yaratmanın en temel araçlarından biri olmuş durumda.

Yarattığı etki ile insanı ağzı açık izlettiren entegre işler yanında işçilik ve detaylarla adeta bir sanat eserini andıran tasarım ve craft işlerini görünce etkilenmemek mümkün değil.

Büyük etki yaratmış işlerin arkasında gözlemlediğim en temel başarı faktörleri ise; ajans-müşteri ilişkisinin ötesine geçmiş bir vizyon ortaklığı, işi hayata geçiren tüm partilerle bu işin bir takım işi olduğu, uygulama ve işçiliğin neredeyse fikirden daha önemli hale geldiği ve her şeyden önemlisi de cesaretin kazandırdığı oldu.

David Droga’nın ilham verici konuşmasında da dediği gibi; “Reklamcılığın yok olduğu yok – sadece boktan reklamcılık kaybolacak” ve insana dokunan işler kazanacak.

 

Can Aksüyek: “En temel başarı faktörlerinden biri: Cesaret kazandırır.” yazısı ilk kez Campaign Türkiye’nin 79. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Spotify’ın ücretli kullanıcı sayısı 200 milyonu aştı

Popüler çevrimiçi müzik servisi Spotify’ın paylaşılan dördüncü çeyrek sonuçlarına göre...

Tinder 500 dolarlık abonelik sistemini test ediyor

Online flört uygulaması Tinder’ın, ayda 500 dolar olacak bir abonelik...

Shutterstock’a yapay zeka destekli görsel oluşturma aracı geldi

Shutterstock kullanıcıları artık yapay zekâ desteğiyle yaratıcı görseller oluşturabilecek...