Campaign Türkiye’nin 91. sayısı çıktı

Markaların sesini duyurabilmesi için giderek önemli bir yatırım haline gelen spor pazarlamasının şekli değişecek mi, teknoloji olaya dahil olacak mı? Globalden örneklere de yer vererek 91. sayımızda bu soruların cevaplarını aradık.

Dünyada tüm kültürleri birleştirebilecek güce sahip olan spor, günümüzde kendini ürün olarak markalaştırabilirken, markaların belirledikleri hedeflere ulaşmasında büyük rol oynuyor. Bu anlamda kitleleri birleştirici rol ve hedef kitleye doğrudan ulaşma fırsatı göz önünde bulundurulduğunda da işin ticari boyutunun önemi giderek artıyor. Pazarlama yatırımları eğrisi yükseliyor, markaların nasıl bir strateji izleyecekleri gündeme oturuyor.

Dijitalin de hayatımıza girmesiyle takımlar mecra sahibi gibi davranırken, verdikleri destek karşılığında markalara içerik ve sosyal medya gönderileri yoluyla geniş erişim fırsatı sunuyor.

Artık formalar daha farklı bir boyut kazanabiliyor, sosyal medya etkileşimli olmasına da dikkat ediliyor. Örneğin Adidas, Arsenal ile yaptığı iş birliğinde formanın arkasına futbolcuların Twitter hesaplarını (@GasAllJewss ve @MadelineMcCann) ekleme fikrini geliştirmişti.

Yaptıkları işlerle fark yaratmak ve tekdüzelikten sıyrılmak amacıyla markalar, sadece takım sponsorluğu ile kalmayıp bireysel sponsorluklara da imza atıyor. Yakın zamanda Visa’nın kadın futbolunu güçlendirmek amacıyla Kadın A Milli Takım Kaptanı Didem Karagenç’e sponsor olmasını buna örnek verebiliriz.

Futbol ortak ilgi odağı olsa da tabii ki sponsorluklar bu alanda sınırlı kalmıyor. TEB BNP Paribas Türkiye’de tenis sporunun gelişmesi için ‘TEB BNP Paribas İstanbul Cup’ ve ‘TEB BNP Paribas İstanbul Open’ gibi tenis turnuvaları düzenliyor; bu vasıtayla tenis sporunun markalaşmasına olanak sağlıyor.

Peki spor pazarlaması nasıl bir yöne doğru evriliyor, bizleri nasıl yenilikler bekliyor? Alışılagelmiş spor dallarına yapılan sponsorluklar, çok göz önünde olmayan spor dallarına doğru kayacak mı? Teknoloji markaları, karşılaşmaların izlenme şeklini değiştirecek mi? Örneğin Microsoft’un geliştirdiği hololens teknolojisi sayesinde artık spor müsabakalarını istediğimiz herhangi bir yerde seyretmemiz mümkün olabilecek mi? 91. sayımızda spor pazarlamasını mercek altına alarak bu soruların cevaplarını da detaylı bir şekilde vermeye çalıştık.

İyi okumalar…

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 91. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.