Campaign Türkiye’nin 86. sayısı çıktı

Campaign Türkiye’nin 86. sayısında “Influencer marketing derde deva mı, başa bela mı?” konusunu inceliyoruz.

Campaign Türkiye'nin 86. sayısı çıktı-campaigntr

Markaya en uygun influencer’ın nasıl seçileceğini, data analizlerinin seçim yapmaktaki faydalarını ve birçok konuyu değerli kişilerin görüşlerini de alarak yanıtladık.
Her gün çeşitli sosyal medya platformlarının hayatımıza dahil olması ya da var olan platformların
gelişimler sağlaması, bizleri farklı ve yoğun duygusal bağlarla tanıştırıyor. Etki yaratan kişiler
(influencers) de işte bu oluşan bağlarla güçleniyor, kalıcı hale geliyor. Markalar ürünlerini bahsi geçen kuvvetli bağlarla karakterize etmek istiyor. Böylece her gün üzerinde durduğumuz konu haline geliyor; influencer marketing.
Markalar, dijital ortamı özümseyerek projeler üretmek istiyorlar. Dijital ortamın var olmasının nedeni olan hızlı, fazla, etkili iletişimden yararlanmak istiyorlar. Bağ kurmanın en etkili yolu da hatırlı pazarlamadan geçiyor.
Artık, influencer marketing alanına yönelmiş ajansların, markalara hitap ederken “kuvvetli bağları, yoğun duyguları” çeşitli istatistiki verilerle açıkladığını görüyoruz. Yalnız marka tarafında da değil etki yaratan kişi tarafında da seçimler daha bilimsel, daha olgun yapılıyor. Yıllar içerisinde karşılaşılan sorunlar, yeni problemler için çözüm kaynağı oluyor. Elde edilen veri, alanı farklı boyutlara taşıyor.
Trend hala yukarı gidiyor fakat önüne çıkan engeller farklılaşıyor. 2 yıl önce sosyal medyada bazı
platformların güncellemelerini influencer’lar için tehlikeli buluyorduk fakat bugün ise influencer’ların kendi seçimlerinin onlar için tehlikeli olabileceğini konuşuyoruz. Haliyle, hem markalar hem de etki yaratan kişiler karar verirken bilimsel yollara başvurmak durumunda kalıyor.
Yaklaşık 2 yıl önce 69. Sayımızın kapağında “Influencer’ınızı nasıl alırdınız?” yazıyordu.
Influencer marketing konusunu yurt içi ve yurt dışından konusunda uzman kişilerden, etki yaratan kişilerin kendilerinden görüşler de alarak A’dan Z’ye incelemiştik. 2 yıl aradan sonra bugün, hala yükselmekte olan micro-influencer trendinin durumunu, etki yaratan kişilere duyulan güvenin markalarla yanlış birliktelikler yaptıklarında azalıp azalmayacağını, markaya en uygun influencer’ın nasıl seçileceğini, data analizlerinin seçim yapmaktaki faydalarını ve birçok konuyu uzman kişilerin görüşlerini de alarak yanıtladık.
Değişmeyen jargonla başlayalım: “Merhaba, sayımıza hoş geldiniz. Abone olmayı unutmayın.”

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.