Campaign Türkiye’nin 105. sayısı çıktı

Mobil dünyaya göç

Artık uyanır uyanmaz baktığınız ilk şey, hayatta en çok sevdiğiniz ve hemen yanı başınızda yatan eşiniz/ sevgiliniz değilse, mail’lerinizi kontrol etmeden yapamıyorsanız, alışverişe çıkmak bir eziyet haline geldiyse (hem de pandemi de? Çıldırdın mı?) ve telefondan beğendiğiniz ürünleri bir bir sepete ya da sonraki maaşa kadar favorilerinize ekliyorsanız, son zamanlarda Siri ile konuşmadan yapamıyorsanız, evde kısılıp kalmışken boş kalmamak için meditasyondan spora, oyundan fotoğrafçılığa kadar her alanda en az bir uygulama yüklediyseniz yeni dünyaya hoşgeldiniz.

Aslında bu hoş geldin, oldukça geç bir hoş geldin. Zira son yıllarda sık sık “mobilin yükselişi”, “dijitalin önemi” derken bambaşka bir dünyada yaşamaya başladık.

Ancak pandemiyle beraber işler biraz daha hızlandı. Dijital ve mobil olmak neredeyse yaşamın bir ön şartı haline geldi.

Birbirimizi görmek, beraber çalışmak, üretmek, sohbet etmek için mobilin gücüne sığındık. Kendimize çölde çay içilecek gölgeler yarattık.

105. sayıda başka neler var?

Artık solo şarkı yok, koroya giren kazanacak”

RVD ve MMA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı, WFA Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Pura ile içinden geçtiğimiz pandemi sürecini, endüstrinin temel başları olan derneklerin bu süreçte neler yapmaları gerektiğini ve yeni oluşumları konuştuk.

Snapchat’teki ilk planlamacı

David Norris, Covid sonrasındaki yeni dünyada markaların ve ajansların planlayıcılara neden ihtiyaçları olduklarını ve planlayıcıların çalışma alanlarını nasıl belirleyebileceklerini anlatıyor.

Kaçışın sanatçıları olmalıyız

Engine Creative CSO’su Gen Kobayashi, pandemi ile beraber kendini yeniden hatırlayan kaçış eğlencesini tanımlıyor ve markaların neden kaçış eğlencesine ihtiyaç duyduklarını anlatıyor.

Endüstrideki yaş ayrımcılığı

Kitcatt Nohr Alexander Shaw Kurucu Ortağı Paul Kitcatt, yaratıcılık endüstrisinde son zamanlarda sık sık gündeme gelen “yaş sorunu”na mercek tutuyor.

Evden çalışmanın yaratıcılığa etkisi

Campaign US editörlerinden Alison Weissbrot pandemiyle beraber evine kapanan yaratıcı sektörün bu dönemdeki hala nasıl yaratıcı kalabildiğini satırlarına taşıdı.

Lüks markaların atması gereken 3 adım

Équité CEO’su Daniel Langer, pandemide zorlu bir yola giren lüks markalar için tavsiyelerde bulunuyor. Langer; dijitalin ve gerçek deneyimin bir arada olması gerektiğine dikkat çekiyor.

Yaratıcılık sınırları zorluyor

Campaign editörlerinden Gemma Charles karantina dönemine rağmen üretime devam eden yaratıcılara sözü bırakıyor ve bu süreçte başarılı işlere imza atmış isimlerin yaratıcılık söz konusu olunca zorluklara nasıl meydan okuduklarını ortaya çıkarıyor.

Ön yargılarınızdan kurtulun

Sue Unerman medya planlaması yaparken verinin öneminden bahsediyor ve doğrulama ön yargısından uzak veri yorumunun altını çiziyor.

Büyük kazanmak için küçük düşünmek…

Forsman & Bodenfors CEO’su Guy Hayward markaların pandemi dönemini daha az hasarla atlatmaları için onları biraz daha küçük düşünmeye ve lokale odaklanmaya davet ediyor.

Veri bazlı pazarlama neden etkin değil?

Tunç Berkman, veri bazlı pazarlamanın önemini belirtirken pazarlama endüstrisinin bu konuda zayıf kaldığı noktaları ve neleri geliştirebilceklerini anlatıyor.

Bir başarı hikâyesi: Pegasus yapay zekâ projesi

Organon Analytics COO’su Emrah Anayurt ve Pegasus Havayolları İş Zekası Yöneticisi Uğur Coşkun yaşanılan bir iş probleminde yapay zekâ ile nasıl çözüme ulaşıldığını, sürecin nasıl ilerlediğini anlattılar.

Biz apoletlerimizi söktük”

Asilik hepimizin kanında var” diyorlar ve alışılagelmişin dışında bir yapı kuruyorlar. Hayallerini Arthur İstanbul ile hayata geçirmeye hazırlanan Can Faga, Burçak Bakla, Erdem Köksal ve Duygu Yegül ile konuştuk.

Sınırlarımızı aşan projelere ilgimiz büyük”

TBWA\Istanbul CEO’su Burcu Kayımtu ve HeyMo®The Experience Company CEO’su Egemen Özcan ile 3 yılı geride bırakan HeyMo’yu, bu süreçte neler yaptıklarını, pandemi dönemini nasıl geçirdiklerini konuştuk.

İyi yaratıcılığın önündekİ engelleri kaldırmak iin çalışıyoruz”

WPP’de Sr. Advisor olarak danışmanlık vermeye başlayan Tuğbay Bilbay’dan yeni görevini, WPP’nin Circle ismini verdiği yapıyı ve yeni dünyanın yaratıcılığa bakışını dinledik.

Spor gücünü kaybetmiyor”

2019 yılında birbirinden başarılı ve ses getirmiş projelere imza atan Megg Sports Kurucusu Gökçe Akça ile Megg Sports’u, projeleri, gelecek hedeflerini konuştuk.

Bugünün ve yarının yükselen değeri: Yapay zekâ

Türk Telekom Strateji, Planlama ve Dijital Genel Müdür Yardımcısı Barış Karakullukçu teknolojiyle birlikte gelişen akıllı sistemlere dikkat çekerken, yapay zekânın önemini anlatıyor.

Hatırlamanız gereken bir sihir gibi

Bir tasarım stüdyosunda çalışmak yetmemiş ve illüstrasyon serileri, çocuk kitabı çizerliği, çocuklara dijital oyun gibi alanlarda da üretmeye devam etmiş. Bu ay Story sayfalarımızda üretme eylemini sonlandıramayan bir isim var: İpek Kay

Keşif: Emine Yılmaz

Hikayesi olan tasarımlar yapmak…

Tasarımlarıyla moda dünyasının dikkat çeken isimlerinden biri olan Emre Erdemoğlu ile yaratıcılığı, modayı ve ilham aldıklarını konuştuk.

Konfor alanından çıkmak…”

Adjust EMEA Bölgesi ve Hindistan’dan Sorumlu Çözüm Danışmanı Yetkilisi Yağız Öztol, İstanbul’dan Berlin’e uzanan macerasını kaleme aldı.

Yeni normalde de hizmete devam ediyoruz”

İzmir’de faaliyet gösteren Mutfak Yapım Dijital Reklam Ajansı, bu ayki İstanbul dışı sayfamıza konuk oluyor. Zamanında, kaliteli ve müşteri memnuniyetine önem veren ajansı biraz daha yakından tanıdık.

Handmade sayfalarımızın bu ayki konuğu Publicis İstanbul’da Sr. Art Director olarak çalışan Süleyman Utku Bozkurt

SeKtörsırnda taşıyan kahramanlar

Leo Burnett İstanbul Senior Copywriter’ı Erdem Belener sektörün gizli kalmış kahramanlarını kaleme aldı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.