Çalışana değer vermenin bir diğer adı: İşveren Markası

Bu ay dosya konumuz, hayatımıza yeni yeni girmeye başlayan kavramlardan biri olan işveren markası. İK süreçleri, çalışanlarına yönelik ürünleri ve farklı bakış açısı ile Turkcell, işveren markası kavramını en iyi yansıtan kurumlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

İşveren markası, 1990’lı yıllarda ABD’de hayata geçirilen bir kavram. Çalışanlara işverenler tarafından sunulan maddi, fonksiyonel ve psikolojik fayda paketlerini içeriyor. İşletmeler işveren markası uygulamalarıyla “çalışılabilecek en iyi yer” algısını oluşturmaya, çalışan bağlılığı sağlamaya ve rekabetçi güçlerini sadık, yetenekli, kendisi kadar çalıştığı şirketin geleceğini de düşünen bir personel yapısıyla artırmaya çalışıyorlar.

Aslında pek çok şirketin kendi içinde bir işveren markası tanımı ve bu tanıma dahil edilebilecek uygulamaları bulunuyor. Ancak nesil değiştikçe çalışan mutluluğu kavramı da büyük bir değişim gösteriyor. X kuşağını mutlu eden değerlere Y kuşağı burun kıvırıyor. Örneğin X kuşağı kendini ve geleceğini garantiye almayı tercih ederken, Y kuşağı sevdiği, kendini gerçekleştirmesine olanak tanıyan işi yapmak için risk almaktan çekinmiyor.

Geçtiğimiz ay Turkcell İşveren Markası ve İç İletişim Ekibi Lideri Bilge Onur ile yaptığımız röportajda Y kuşağının günümüz çalışma gücünün %25’ini oluşturduğunu öğrenmiştik. 2025’te ise bu oran %75’e çıkacak. Bilge Onur Y kuşağını anlatırken şu cümleleri kurmuştu:

“Yeni bir iş seçimi, bir şirket seçimi yaparken ya da o şirkette çalışmaya devam etmek konusunda yönetilmesi zor profiller bunlar. Çünkü çok fazla şey bekliyorlar ve klasik ödüllendirme ya da çalışanı elde tutma yöntemleriyle bu insanları elde tutmak mümkün değil artık. Hayattan beklentileri ve hayata bakış açıları farklı. İyi bir maaşla artık Y Kuşağını şirkette tutamazsınız. Onların beklentisi hem başarılarının anında görülmesi hem ödüllendirilme hem de iyi bir çalışma ortamı.”

Hem Y kuşağının beklentilerini daha iyi anlamak hem de şirketlerin çalışanlarıyla daha verimli iş birlikleri kurabilmeleri için nasıl adımlar atabileceklerini ortaya koymak için bu ay dosya konusu olarak işveren markası kavramını ele aldık. Turkcell de İK süreçleri, çalışanlarının hayatlarını kolaylaştıran ürünleri, çalışma ve organizasyon yapısı ve en önemlisi, farklı bakış açısı ile işveren markasını en iyi şekilde hayata geçiren kurumlardan biri.

İşveren markasının nasıl hayata geçirildiğini ve çalışanların hayatına nasıl katkı sağladığını öğrenmek üzere Turkcell İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Seyfettin Sağlam ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Konuya bir de çalışan gözüyle baktık, Turkcell’in İK uygulamalarını bir de onlardan dinledik.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 78. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.