Büyümeye çağrı

Bu günler, birlik beraberlik günleri. “Her ortamda yumruk sıkarsak el sıkışamayız diyorsun, gel el sıkışalım” dediler, Kristal Elma’nın açılışını ilgili tüm taraflarla birlikte yaptık. Bu beraberliklerin sektör için örnek olmasını diliyoruz.

Reklamverenler ve ajansları arasındaki iş birliği sektörümüz adına hayati önem taşıyor. Bu doğrultuda geliştirilebileceğine inandığımız fırsat alanları olduğunu da düşünüyoruz.

1. Görev ve sorumluluk alanlarının netleştirilmesi

2. Sözleşmelere uygun hareket etme disiplini

3. Ajans ve müşteriler arası ortak çıkarların oluşturulması

4. Ajans ve müşteriler arasında şeffaflık

Bu 4 maddeyi WFA Başkanı sıralıyor ben de altına imzamı atıyorum. Sektörde başarı ve büyüme istiyorsak, günlük kısır çekişmelerden arınıp, yarınlarla ilgili akılcı planlar yapmalıyız. Türkiye Reklam Yatırımları açıklandı: Televizyon yatırımları artış trendinde. Dijital, radyo, açık hava ve sinema da öyle. Yani, sadece basın düşüşte. Düşmesin diye sektörel bir çaba da göremiyoruz. 6 mecradan 5’inde artış eğilimi varsa, sektörün büyümesi yönünde yapılacak her doğru atılım, olumlu sonuçlar doğuracaktır. Dünya yatırım tablosu da görüntü olarak bizimkinin aynısı. Ancak Türkiye reklam yatırımlarının, dünya yatırımlarının içindeki payı binde 5. Biz diyoruz ki; ülkemizdeki potansiyele göre hedefimiz % 1.5 olmalı.

Reklamverenin ayırdığı bütçenin kullanılmasını ve artmasını sağlamak için önemli olan verimliliği kanıtlamaktır. Kristal Elma’da Kayhan Başkan’a bir çağrı yaptık. 6 mecra temsilcisini ve gerek duyarsa, reklamveren temsilcisini davet etsin ve böyle bir toplantıda pastanın büyütülmesi bağlamında nasıl çaba gösterilmesi gerektiğinin tarifi yapılsın. Türkiye reklam sektörü adına sağlıklı ve başarılı bir geleceğe koşmak üzere, gelin el ele verelim ve her birimiz üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getirelim.

 

Ahmet Pura

RVD Yönetim Kurulu Başkanı

 

*Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Kasım 2016 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.