Büyük veri ve müşteri deneyiminde gelişmeler

Akıllı ev aletleri ve arabalar, giyilebilir teknolojiler, artırılmış gerçeklik gibi teknolojiler Geleceğe Dönüş filminin bir sahnesi olmaktan çıktı ve hayatlarımıza girmeye başladı bile. Bu yeni teknolojiler sayesinde müşterilerle ilgili öğrenilebilecek bilgiler hızla katlanarak artıyor. IoT sayesinde bir arabanın bir saatte 2 ila 25 GB arasında data yaratır hale geldiğini düşünecek olursak, nasıl derin veri okyanusları oluşacağını tahmin edebiliriz.

Markaların bu verileri kullanarak nasıl hizmetlere dönüştüreceği en önemli bir iş problemi haline geldi. Bu verileri toplamak, işlemek, içgörü oluşturmak, müşteri ilişkilerinde kullanmak için Büyük Veri Analitiği,  IoT ( Nesnelerin İnterneti), AI (Yapay Zeka), ML (Makine Öğrenmesi) gibi çözümler kullanılmaya başlandı.

Yenilikçi teknolojiler, arabalarımızda,  ev eşyalarımızda kullanıldıkça bazı uygulamalar aracılığı ile bu cihazlarla bağlantı kurulmaya ve “connected home, connected car” yapıları oluşmaya başladı. Bu yapıların sağladığı veriler ve bu verilerle yaratılan hizmetlerle pek çok yeni hizmet gelişmekte. Sürücünün araba kullanma performansına göre analizler yapıp yorgunsa bir kahve molası önermekten, daha verimli yakıt kullanımı için ipuçları sunmaya; arabadaki hata ve arızaları tespit edip servis randevusunu ayarlamasından, evdeki çamaşır makinasının uzaktan çalıştırılıp, biz eve ulaştığımızda çamaşırların yıkanmış olmasını sağlamaya kadar pek çok katma değerli hizmeti, markalar müşterilerine sunuyor olacak.

Pazarlama profesyonellerinin IoT cihazların sunduğu fırsatı görüp, bu verilerden “müşterime katma değer sağlayacak ne sunabilirim?” diye bakmaları, müşterileri mutlu edecek, markalara değer katacak  pek çok yeni hizmetin gelişmesini sağlayacak. Gartner’a göre IoT yatırımları 2017-2020 arasında 2 katına çıkacak ve firmaların % 65’inden fazlası IoT ürünlerini benimseyecek. Peki siz hangi tarafta olacaksınız?

 

Ayten Karahan Hasgül 

DPİD Yönetim Kurulu Üyesi

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 76. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.