Burçin Kalkan: “Mevcut ekonomik koşullarda kimse avantajlı değil”

Kompüter Kurucusu Burçin Kalkan, yaşamakta olduğumuz ekonomik durgunluk döneminde bağımsız ajansların neler yaptığını ele aldığımız 81. sayımızda görüşleriyle yer aldı.

Sektörde başarılı bağımsız ajanslar var. Tüm alanlarda ilk akla gelen ajanslara baktığımızda hemen hemen yarısının bağımsız ajanslar olduğunu görüyoruz. Her yıl yeni bağımsız ajanslar doğuyor ve de her yıl başarılı olmuş bağımsız ajanslar network’ler tarafından satın alınıyor. Bu da sektörde işlerin yolunda gittiği anlamına gelir.

Avantajlar ve dezavantajlar

Bizim için bağımsızlığın avantajı süreçlerden çok işin kendisine odaklanabilmek. Enerjini ve konsantrasyonunu işin üzerinde tutabiliyorsun. Önceliğimiz iyi işler yapmak. Bunu da bildiğimiz şekilde yapmayı deniyoruz.

Sadece bir network’e bağlı olduğun için uzun dönemli markalara sahip olmak bir avantaj. Uzun süreli marka ekonomik olarak konfor. Biz hep yaptığımız işlerle bir sonraki işi aldık, böyle de sürmesi gerekecek bağımsız olduğumuz sürece. Network ajanslar bilinirlik ve güven konularında da avantajlı. Birçok pazarlamacı daha risksiz buluyor network ajans seçmeyi. Bizim o güveni adım adım inşa etmemiz gerekiyor.

Mevcut ekonomik koşullarda kimse avantajlı değil. Benzer zorlukları yaşıyor herkes. Network’lerin avantajı belirsizlik dönemlerinde de süren global sözleşmeleri. Biz iş kalitesini düşürmeden yaptığımız iş sayısını artırmaya çalışıyoruz. Bu nedenle çok hızlı büyüyemiyoruz. Bu da belirsizlik dönemlerinde bizim için bir avantaja dönüşüyor.

Belli bir iş yapış biçimi belirleyip o formülü her işe uygulamak mantıklı olmuyor. O yüzden biz her yeni işe aslında hiçbir şey bilmediğimizi bilerek girişiyoruz.

Kompüter kültürü

Son birkaç senede reklam o kadar dağınık ve çeşitlilik gösteren bir iş haline geldi ki belli bir iş yapış biçimi belirleyip o formülü her işe uygulamak mantıklı olmuyor. O yüzden biz her yeni işe aslında hiçbir şey bilmediğimizi bilerek girişiyoruz. Bilinmezliğin kabulü ile unvanlar ortadan kalkıyor. Fikri olan herkes anlatıyor. İtirazı olan herkes dillendiriyor. Dolayısıyla bu süreç herkesin “kendi olarak” katılmasına açık oluyor. Bu da iletişimin gerçek olmasını sağlıyor. Bu gerçeklik de ajansımızın kültürünü oluşturuyor.

Hangi sektörden olursa olsun, önceliği kaliteli ve ayrışan işler ortaya koymak olan müşterilerin gelmesini tercih ederiz. Bunun dışında bir markayı sıfırdan alıp her şeyiyle ilgilenerek bir yerlere getirmek heyecan verici olur. Bu online bir marka da olabilir. Bizi, ihtiyacına göre ATL veya dijital veya sosyal medya ajansı olarak kullanan markalar var. Bütün bu alanlarda ayrı ayrı hizmet verdiğimiz markalar var. Aslında markalar bu hizmetlerin hepsini aynı ajanstan alabilirler, bazıları bunu arıyor da. Biz, reklam ve teknoloji kökenli insanların bir araya gelerek kurduğu bir ajans olduğumuz için tüm bu alanlarda işler yapıyoruz. Bir markanın her şeyiyle ilgilenmekten heyecan duyarız.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 81. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.