Gerçek zamanlı yaklaşım fark yaratıyor

Kullanıcının dikkat ve odaklanma süresinin giderek azaldığı günümüzde markaların reklam, pazarlama ve iletişim alanındaki iş ortaklarından beklentilerinin de hızla değiştiğini görüyoruz.

Gerçek zamanlı verileri temel alarak çalışmanın, bu verilerden elde edilen gerçek zamanlı içgörülerle hareket etmenin önemini daha iyi kavrayan markalar artık kreatif ajanslarından daha fazla stratejik liderlik ve proaktif inovasyon bekliyor.

Teknolojideki gelişmeleri, cihazları, platformları, kullanıcıların alışkanlıklarını, ne zaman ne istediklerini ve nerede olduklarını gerçek zamanlı olarak takip eden ve hızlı hareket eden ajanslar markaların bu beklentilerine doğru yanıt veriyor. Böylelikle uzun soluklu iş birlikleri mümkün hale gelirken, bu bakış açısıyla yapılan çalışmalar da alkışlanacak başarı hikayeleri ortaya çıkartıyor.

İnsan ve teknoloji gücünü doğru bir şekilde harmanlayarak sistem entegrasyonu mantığıyla çalışan, daima yeni perspektifler getiren, teknolojiyi, veri analizini, otomasyonu yani programatiği tüketiciye ulaşmada etkili şekilde kullanabilen ajansların işlerinde fark yaratarak sektörü daha ileriye taşıdığını görüyoruz.

Geleneksel iş yapma biçimlerini gerçek zamanlı, veri temelli yaklaşımın gerektirdiği esnek ve açık iş modelleri ile güncelleyen, sadece belirli kampanya dönemlerine endeksli değil, sürekli ve gerçek zamanlı aksiyon yaklaşımını benimseyen bu ajanslar, tam da markaların ihtiyaç duyduğu yeteneklere sahipler.

Online videodan örnek verirsek, 2019’da videonun internet bant genişliğindeki payının yüzde 90’a, sadece mobilin payınınsa %72’ye ulaşması bekleniyor. Online videonun gücünü bilen, başta son derece canlı ekosistemi olmak üzere onu geleneksel mecralardan farklı kılan yönleri tanıyan bir ajans, TV’ye hazırlanan bir reklamı YouTube’a aynen aktarmak yerine, bu mecranın dinamiklerini dikkate alarak çarpıcı, özel bir hikaye anlatımı ile “gerçek zamanlı” ilerlemeyi tercih edecek; bu da başarıyı beraberinde getirecektir.

 

Bülent Hiçsönmez

Google Türkiye Ülke Direktörü

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Aralık 2017 sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.