Bugün günlerden Siber Pazartesi

Cyber Monday yani Siber Pazartesi, Kara Cuma’yı ve Şükran Günü’nü takip eden pazartesi günü için kullanılan, insanları online alışveriş yapmaları için ikna etmeye çalışan şirketler tarafından yaratılmış bir pazarlama terimi. Bu terim ilk olarak 28 Kasım 2005’te Shop.org tarafından yayınlanan bir basın bülteninde ortaya çıkmış.

Bu yılın Siber Pazartesi’si üçüncü kez yılın en çok online alışveriş yapılan günü olacak. Araştırma şirketi comScore’a göre Amerikalıların 1,5 milyar dolar harcaması bekleniyor, bu da geçen yılın Siber Pazartesi’sine göre yüzde 20 artış demek. Çünkü perakendeciler daha çok insanın sitelerini ziyaret etmesi için fırsatları arttırdılar.

İnternete erişim hızının artması ve akıllı telefonların yaygınlaşan kullanımı ile birlikte Şükran Günü ile Siber Pazartesi arasındaki periyod da online alışveriş için yoğun bir dönem haline geldi. Aslında, Şükran Günü online satışları eskiden çok yüksek değilken comScore’un verilerine göre Şükran Günü online satışları yüzde 32 artarak geçen yıl 633 milyon dolara ulaşmış. Aynı şekilde Kara Cuma online satışları da yüzde 26 artarak 1.042 milyar dolara ulaşmış. Bu Kara Cuma online satışlarının ilk kez 1 milyar doları aştığı zaman.

 

Kaynak: abcNews

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.