“Bu yeni dönem, işin doğasını değiştirecek”

Dördüncü sanayi devrimiyle birlikte yeni teknolojilerin iş yaşamına etkisi daha yoğun bir şekilde hissedilmeye başlandı. Bir yandan yetenek kıtlığı varken diğer yandan işsizlik artıyor. İstihdam kavramları giderek değişiyor. ‘’İş’’in doğasını değiştirecek bu yeni dönemde, gelişen, çağa ayak uyduran, inovasyon yapabilen kurumlar bir iş gücü oluşturup, şirketlerini sürdürülebilir hale getiriyorlar. Günümüz ticari kavgasının içinde şirketler artık birçok durumda proje bazlı çalışmayı tercih ediyor. Bu model iki tarafa da yarar sağlıyor: Uzmanlığa sahip yetkin profesyoneller farklı ihtiyaçlar doğrultusunda yeteneklerini sergileyip çalışabiliyor ve kariyerlerini kendileri yönetebiliyor; işverenler de en doğru kişilerle, ihtiyaçları doğrultusunda, uzun vadeli bir bağlılık olmadan çalışabiliyor. Şirketler açısından sürdürülebilir bir model olması ve profesyoneller açısından çalışma hayatına daha çok denge ve özgürlük getirmesi, esnek iş gücü modelinin her iki tarafın da kazandığı bir model olmasını sağlıyor. Ulaşım, yeme-içme, medya satın alma, prodüksiyon gibi sektörlerde işleyen bir sistem. İhtiyaç duyduğumuzda iş yapış şekli, iş kalitesi, güvenirliliği olan doğru kişilerle iş birliği yaptığımız bir durum.
Biz de Animasyon Cumhuriyeti olarak iki durumda freelancer’larla çalışmaktayız. Biri uzmanlık gerektiren spesifik bir alanda hizmet almak istediğimizde. Karakter tasarımcılığı, 2D animasyonlar için çizerlik, cel animasyon vb pek çok aşama ciddi uzmanlık gerektiren görevler. Animasyon Cumhuriyeti olarak bu konuda çok hassas ve titiz bir duruşumuz var. Yaptığımız işin görsel kalitesinin yanı sıra müşteriye taahhüt ettiğimiz servis şekli ve hızının kalitesine de çok önem veriyoruz. Bu nedenle animasyonun yapımı için gereken 3D generalist, karakter animatörü, motion grafiker, 2D animatör vb temel kadroda en tecrübeli ve işinde başarılı kişileri bünyemizde çalıştırmaktayız. Tabii ki işin en uzmanı ile çalışma konusuna verdiğimiz önem nedeniyle kimi zaman freelancer’larla da çalışmaktayız. Genelde karakter yaratıcısı, çizer ve organik modelci gibi niş uzmanlık alanlarındaki kişiler oluyor. İkinci olarak da dönemsel bir yoğunluk olduğu zaman freelancer desteği alabilmekteyiz. Ekibimizin iş kalitesine önem verdiğimiz için düzenli fazla mesai sistemi ile çalıştırmak veya odaklı çalışmayı bölmek istemediğimiz durumlar olabiliyor. Böyle zamanlarda da genelde yıllarca bünyemizde çalışmış, yurt dışına taşınmış çok iyi bildiğimiz eski AC çalışanları ile ya da yurt dışından dünya çapında iyi işler yapmış, konusunun ehli kişilerle işbirliğine girmekteyiz.
İşbirliğine girdiğimiz kişilere freelancer olarak bakmıyoruz; onları ekibimizin parçası olan iş paydaşları olarak görüyoruz. Freelancer’ların iş kalitesi kadar, zamanında teslim etmesi, revizyonları doğru ve hızlı yapması, iş etiği, çalışma şekillerimizin uyumu ve en önemlisi Animasyon Cumhuriyeti kültürünü taşıyor olmalarına önem veriyoruz. Buna karşılık biz de ihtiyaç duyduğu gerekli desteği verme ve ödemeler konusunda iş paydaşımızı kurumun önünde tutuyoruz. Süreç boyunca şeffaf iletişim kurup süreçte yıpranmamasına özen gösteriyoruz. Bu nedenle de işbirliğinde olduğumuz freelancer’larla uzun vadeli bir çalışma anlayışını karşılıklı olarak benimsiyoruz. Bu şekilde bir yaklaşım her iki taraf için de sistemi avantajlı hale getiriyor ve dezavantajları da ortadan kaldırıyor.
Tüm bu süreçlerde freelance’lerin disiplinli ve etik olmaları her şeyden önemli. Bazı projelerde ekibimizde tam zamanlı çalışabilmeli, sürecin her aşamasında iki yönlü sık paylaşım mesai içerisinde devam edebilmeli. Ayrıca freelancer’ların sadece işi tamamlamak üzere çalışmaya bakmaması, kendi tecrübesinden ne katabileceğini düşünüp, yenilikçi, çözümcül ve hızlı yaklaşımlar sergilemesi de oldukça önemli. Biz bu yaklaşımı sadece freelancer’larla değil, tüm çalışanlarımızla benimsemekteyiz.

Özgür Atamer
Animasyon Cumhuriyeti

Bu yazı, Campaign Türkiye 93. sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.