Bu ofiste hayat var: GittiGidiyor

İnternetten alışveriş yapanların sıklıkla ziyaret ettiği sitelerden biri olan ve insanda “bizi de işe alın” hissi yaratan GittiGidiyor’un ofisini ziyaret ettik.

A jans ziyaretlerimizden sonra bir de hem işleyişini hem de ofislerini merak ettiğimiz bir marka ile devam ediyoruz ziyaretlerimize. Ve 2011 yılında eBay’in satın aldığı GittiGidiyor’un Ataşehir’deki ofisine gidiyoruz. İnternetten alışveriş yapanların mutlaka baktığı, Türkiye’de e-ticarette kendi markasını oluşturmayı başaran GittiGidiyor’u biraz daha yakından tanıyoruz. Ülkemizdeki başarısı ile globalde de dikkatleri çeken ve pazarda oldukça büyük bir yeri olan eBay’in satın almasıyla ofis için de yenilenme kararı alınıyor. Ve bu yenilenme sadece iş akışı, stratejisi üzerine olmuyor, fiziksel bir yeniliğe de gidiliyor. Özellikle güvenlik açısından tek bir katta olması istenen ofis için Ataşehir’deki My Office binası uygun bulunuyor. Yaklaşık 8 aylık proje tasarımı ve 3 aylık inşaat döneminden sonra 2012 Nisan ayında yeni ofise taşınılıyor.

Ferah ve renkli bir karşılama

1.950 metrekarelik bir alana yerleşen GittiGidiyor’da içeriye girdiğimizde dikkatimizi ilk çeken şeylerden biri tavan yüksekliği oldu. Ardından da duvarda gördüğümüz büyük dünya haritası…
Ofis tasarımı için OSO Mimarlık ile çalışan GittiGidiyor’da ofis 4 ana bölüme ayrılıyor: Giriş ve Lounge kısmının bulunduğu bölüm, toplantı odaları, açık ofis alanı ve ofisin de kalbi olarak tanımlanan teknik ve servis kısımlarının bulunduğu alan.

Giriş kartlarımızı aldıktan hemen sonra lounge bölümüne geçiyoruz. Hepimizin de dikkatini çeken ilk şey güvenliğe son derece önem vermeleri. Kartlarımız, bulunacağımız tahmini sürelere göre veriliyor, süremiz doldukça kartlarımızın rengi de değişiyor.

Lounge bölümünün renkliliği ve çalışanların rahat zaman geçirmeleri için düşünülen detaylar oldukça keyifli. Lounge, salıncaktan koltuklara sohbet etmek ya da masada çalışmaktan sıkılan ofis sakinleri için serbest bir bölge sağlıyor. Çay, kahve gibi seçeneklerin yanında her gün öğleden sonra meyve ikramı yapan GittiGidiyor, aynı zamanda da sabahları açık büfe kahvaltı sunarak çalışanlarına sabah yapmaları gereken çok fazla iş bırakmıyor.

Lounge bölümünün açıldığı ufak teras alanı ise ortak bir alan olsa da burada da atari, langırt ve masaj koltuğu gibi iş yoğunluğuna ara vermek isteyenler için nefes alınacak bir alan yaratılıyor.

Ofiste ilerlemeye devam ederken toplantı odaları dikkatimizi çekiyor. Toplamda 12 toplantısı yer alıyor ofiste. Bu toplantı odalarınının her birine ise Türkiye’nin simgesi haline gelen farklı bir turistik yerin ismi verilirken kapılarda da bu simgelerin çizimlerine rastlıyorurz. Boğaziçi, Efes, Nemrut, Kapadokya, Galata, Truva, Kız Kulesi, Ayasofya gibi ikon haline gelen yapıları GittiGidiyor’un toplantı odalarında görüyoruz.

Kurumsallık detaylarda

Renkli ve çalışanlarına yaşam alanları sunan bir ofis olan GittiGidiyor’da kurumsallığı ise detaylarda görüyoruz. Bu detaylar, dünyadaki diğer eBay ofisleriyle tamamen aynı tasarıma sahip olmasalar da “eBay”’ in tüm dünya ofislerinde tekrar eden ve kurumsal kimlik niteliği taşıyan bir öğe olarak zeminde yer alıyor.

Ofise girdiğimizde bizi sürekli kendini tekrarlayan kurumsal olmak adına bir dekor değil, özellikle teknik anlamda kurumsallığa sadık kalınan detaylar karşılıyor. Ayrıca server odasında

yer alan tüm ekipmanlar, İngiltere’den özel olarak getirilmiş ve kurulumu yine yurt dışından gelen özel ekipler tarafından yapılmış.

Ortak çalışma alanında herhangi bir ayrı oda ya da bölme olmadığını görüyoruz; ekip liderlerinden CEO’ya kadar herkes aynı alanda çalışıyor. Pencere kenarlarında ise koltukların yerleştirildiği çalışma alanından biraz daha bağımsız bir alan yer alıyor. Burada da isteyenler koltuklarına yerleşip çalışmaya devam edebiliyorlar.

Ofisin kalbi

Tüm ofisin kalbi olarak nitelendirilen teknik ve servis alanlar, ofis planının merkezinde yer alıyor. Bu sayede tüm kullanıcıların rahatlıkla erişebildiği ve merkezi konumu ile mesafelerin kısaldığı, dolayısı ile enerji verimliliğinin artırıldığı bir planlama oluşturulmuş. Elektrik, mekanik ve oldukça büyük server odasının yer aldığı bu alanda, mutfak, printer odası, doktor odası, tuvaletler, vestiyer ve depolama alanları da yer alıyor.

Etkinlik günleri

Ofiste bir yuvarlak çizerek gezdikten sonra yeniden lounge alanına geliyoruz. Biz gezintimizi bitirirken lounge alanında da bitki ekimi ile ilgili bir workshop için hazırlıklar başlıyor. Slaytlar eşliğinde bilgilendirmelerin de yapıldığı tüm ofis çalışanlarının katılabileceği bu workshop öğrendiğimize göre ilk de değilmiş. Hemen hemen her hafta bir etkinlik ya da happy hour ile çalışanlarını mutlu edip onları kendine bağlarken ziyaret edenlere de “bizi de işe alın” dedirtiyor.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mayıs 2017 sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.