Site icon Campaign Türkiye

Bruce Willis’in rol aldığı reklam yasaklandı

İngiliz reklam denetleme kuruluşu Advertising Standards Association (ASA), ünlü Hollywood yıldızı Bruce Willis’in rol aldığı Sky TV reklamını yasakladı. Kurum, yasağın nedeni olarak reklamın alt kısmındaki açıklamalarda TV platformunun aylık ücretinin tüketicileri yanlış yönlendirmesini ileri sürdü.

WCRS reklam ajansı tarafından hazırlanan TV reklamında ünlü aktör, elinde taşıdığı dizüstü bilgisayarıyla bir ofise giriyor ve kullandığı TV platformunun yavaşlığından yakınıyor. Reklamdaki diğer bir karakter ise ünlü aktöre şunları söylüyor: “Tamamen limitsiz Sky Broadband’i deneyebilirsin. Sky Broadband Unlimited ayda sadece 7,5 pound.” Daha sonra reklamın altyazısında ise şu bilgiler veriliyor: “Sky Talk ve hat kiralaması için 14,5 pound ödenmelidir.”

Bir izleyici, reklamın bahsedilen hizmetin 7,5 pound’a alınabileceğini tam olarak net bir biçimde açıklamadığını ve bu yüzden yanıltıcı olduğunu iddia ederek ASA’e şikayette bulundu. Sky ise iddiaya verdiği cevabında, “Reklamın hizmet fiyatını açık bir şekilde ortaya koyduğunu ve ortalama izleyiciler için kafa karışıklığı yaratmadığını” söyledi. Öte yandan şirket, tüketicilerin reklamdan alması gereken tek bilginin SKY Broadband Unlimited’ı almaları için bir Sky hattı kiralamaları gerektiği olduğunu açıkladı. Sky hat kiralamasının ise Sky Talk konuşma paketi dahil aylık toplam 14,5 pound olduğu belirtildi.

ASA, reklamında hizmet fiyatlandırmasını küçük yazı fontlarıyla anlatan Sky’ı eleştirdi ve fiyatlandırmanın sesli bir şekilde anlatılmasının daha uygun olabileceğini ifade etti. Reklam denetleme kurumu ayrıca, fiyatlandırmanın belirtildiği altyazının reklamda sadece 15 saniye bulunmasına ve tüm reklam boyunca kullanılmamasına da değindi. Kurum, nihai kararında reklamın tüketiciler için açık bir fiyatlandırma belirtmediği ve bu yüzden kafa karışıklığı yarattığını açıkladı ve şunları belirtti: “Sky TV ve hat kiralamasının 7,5 pound olan minimum aylık fiyatının bir arada ifade edilerek tüketicilere aktarılması gerektiğine karar verdik.”

Bruce Willis’in oynadığı, yasaklanan SKY TV reklamı:

Kaynak: The Guardian

 

 

Exit mobile version