Bronz Aslanlı reklama eleştiri yağmuru

Cannes’da Bronz Aslan kazanan Bayer’in reklamı kişinin rızası olmadan cinsel ilişkiyi filme çekme konusundaki cinsiyetçi yaklaşımından dolayı Twitter’da kullanıcılar tarafından eleştiriliyor.

Reklam sloganı “Don’t worry babe, I’m not filming this.mov” (Merak etme bebeğim, bunu kamerayla çekmiyorum), Brezilyalı ajans AlmapBBDO tarafından Bayer aspirin ilacı için yaratıldı. Gri bir boşluğun ortasında büyük harflerle bu cümle yer alırken ürünlerin görselleri ise aşağıda küçük bir şekilde görülüyor. İlanı gören çoğu kişi sosyal medya üzerinden Bayer’i, kişinin rızası olmadan cinsel ilişkiyi filme almayı hoşgören bir tutum sergilediği için eleştirdi ve eleştirmeye de devam ediyor.

Eski BBH yöneticisi olan ve sektörü sık sık eleştiren Cindy Gallop, ilanın ödül kazanmasını Twitter’da şu sözlerle eleştirdi: “Erkek egemen reklam sektörü, aspirin satmak için bunu kullanmayın; ve erkek egemen jüriler, bunu ödüllendirmeyin.”

Anomaly’nin kıdemli grafik tasarımcısı Maria Petrova da ilanın ödül almasını, Cannes’ın yeni bir alçaklığı olarak değerlendirdi:

 

 

Gallop’un bir başka tweet’ine göre, açıkhava dalındaki jüri 11 erkek ve 7 kadından oluşuyordu:

 

 

Bu olay Cannes Lions 2016’daki ilk arsız cinsiyetçilik suçlamalarını tetikleyen olay da değil; Çarşamba günü VaynerMedia tarafından gönderilen bir parti davetinde de “sadece çekici kadınlar ve modellerin” katılması isteniyordu. VaynerMedia CEO’su Gary Vaynerchuk, davetiyeyi kınadı ve suçu organizasyonu düzenleyenlere attı. Vaynerchuk Campaign US’e, gönderilen e-maili reklam sektöründeki bir başka cinsiyetçi yaklaşım olarak değil ama bir kulüpte düzenlenecek bir parti için tipik bir davranış olarak gördüğünü söyledi.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.