Bono: Reklam dünyası ‘kapitalizmin yaratıcı lokomotifi’

U2 solisti Bono Cannes Lions Festivali’nde yaptığı konuşmada reklam dünyasının “şefkat yorgunluğu” ile başa çıkabilmek için büyük dehalarını kullandığını söyledi.

Bono, kurucularından biri olduğu AIDS ile savaşmayı amaçlayan oluşum Red adına LionsHeart ödülünü almak için geçtiğimiz Cumartesi günü Cannes Lions ödül törenindeydi.

Konuşmasına şaşırtıcı bir girişle başlayıp “ Benim adım Bono ve U2’nun CMO’suyum. Bazılarınız beni iPod’un cingılını yapan adam olarak hatırlıyor olabilir.”

Endüstriyle ilgili görüşlerine geçmeden önce grubunun nasıl bir marka haline geldiğini anlatan Bono seyircilerden iyi tepkiler aldı. “ Dürüst olmak gerekirse bir marka olmanın en sevmediğim yanı pazar araştırmaları; çünkü bu araştırmalarla insanların gelecekte neler isteyeceğini anlayamıyorsunuz.”

Bono Red’i daha etkili hale getirmeye çalışırken karşılaştığı zorluklardan birinin “şefkat yorgunluğu” olduğunu açıklarken yakın zamanda konuştuğu İngiltere’nin büyük gazetelerinden birinin bu sene Dünya AIDS günü hakkında haber yapmamayı tercih ettiğini söyledi.

“Kapitalizmin yaratıcı gücü” ve “Dünya’nın termostatı” olarak tanımladığı pazarlama endüstrisinden bu gibi sorunlarla başa çıkabilmek ve durumun hassasiyetini gösterebilmek için yardım istedi.

Bono, Red için çalışırken ve yardım toplarken etkili yollardan birinin toplanılan yardımların uluslararası bir sorunu çözmek için kullanıldığını insanlara anlatmak olduğunu da belirtti. Dernek çeşitli tüketici ürünleri ve etkinliklerle yaklaşık olarak 250 milyon dolar gibi bir gelire sahip, ancak Bono asıl hedeflerinin 96 milyar dolarlık hüküme bütçeleri olduğunu söyledi.

Derneğin mesajlarının insanların sıkça vakit geçirdiği alışveriş merkezleri, konser alanları, gece kulüpleri gibi yerlerde yayınladığını ve bu yolla insanların aklına girdiklerinde siyasetçilerin de aklına girebileceklerini düşündüklerini söyleyen Bono ayrıca “ Amerika’da buna pişmiş biftek siyaseti deniyor. Bir kongre üyesiyle sorunları konuşurken bunun kendi alanına girmediğini, arka bahçesinde barbekü yaparken olduğu kadar rahat olmak istediğini söyledi. Demeye çalıştığı bu konuya değerli olsa da kendi siyasi gündeminde yer verebilecek kadar hakim hissetmediği. Derneği kurduğumuzda her gün tedavi edilebilir durumda olan 8,000 insan ölüyordu. Aciliyeti olan bir konu bu.”

Bono konuşmasının son bölümünde “Matthew Freud ( Freud Ceo’su ) nerede? Red’in kahramanlarından biri kendisi.” dedikten sonra  beraber çalıştığı ajanslara ve kişilere teşekkür etti.

Bono’ya ödülünü Apple’ın kıdemli başkan yardımcısı ve tasarımcısı Jony Ive takdim etti ve Apple’ın tasarım konusuna nasıl yaklaştığı hakkında kısa bir konuşma yaptı. “ Tasarımın büyük kısmı sorunları çözmekle alakalı. Apple olarak da yapmaya çalıştığımız bu, tasarımlarımızı kusursuz noktalara yaklaştırırsak tüketicinin herhangi bir alternatif ürüne yönelmesinin de önüne geçebileceğimize inanıyoruz.”

 

Kaynak: Campaign UK

 

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.