artwork

Tamamen elektrikli Gran Coupe: BMW i4

5 ay önce

0

BMW’nin tamamen elektrikli ilk Gran Coupe modeli olan i4, konfor ve günlük kullanım için mevcut niteliklerinin yanı sıra dinamik özellikler de sunuyor.

BMW’nin ilk elektrikli otomobili olan i3 sıfırdan elektrikli çalışacak şekilde tasarlanmış olsa da, i4 özünde olduğu gibi görünüyor aslında. Karşımızdaki BMW 4 Serisi Gran Coupe’nin elektrikli bir versiyonu. Bize kalırsa bu yakın ilişki gerçekten çok iyi bir şey. BMW 4 Serisi ve temel aldığı otomobil olan BMW 3 Serisi sedan kendi sınıflarının en üstünde yer alıyor.

BMW bu modelde size iki versiyon seçeneği sunar. Bizim sayfalarımızda test ettiğimiz model olan giriş seviyesi eDrive40 arkadan itişli ve bir elektrikli motora sahipken, üst seviye M50 ise iki motorlu ve dört tekerlekten çekişli.

i4, bir BMW 4 Serisi Gran Coupe’ye benziyor ve iç tasarımında da birçok benzerliği paylaşıyor. Bu model aynı zamanda 4 Serisi’ne eklenen etkileyici yapı kalitesinden de yararlanmış. Dokunduğunuz her yüzey üst sınıf bir his ve hepsi güzelce birbirine tutturulmuş düşüncesi veriyor. i4, 4 Serisi’nden farklı bir bilgi-eğlence kurulumuna sahip. Bu model BMW’nin yeni bir işletim sistemi ve devasa kavisli ekrana dayanan en yeni ve büyük iDrive sistemine sahip. Bu sistem, 14,9 inç bilgi-eğlence ekranı ve 12,3 inç dijital kadranlardan oluşuyor. Grafikler son derece net ve menüler mantıklı bir şekilde düzenlenmiş. Ayrıca BMW’nin ön koltuklar arasında döner bir kumanda kullanarak merkezi ekranı çalıştırma seçeneği sunmasını da seviyoruz çünkü bu hareket halindeyken bazı markalardaki yalnızca dokunmatik ekranlı arayüze göre çok daha az dikkat dağıtıyor. Çoğu zaman şaşırtıcı derecede iyi çalışan kontrol işlevine sahip diyebiliriz.

Fakat iç mekan genel olarak mükemmel değil. Fiziksel sıcaklık kontrol düğmeleri yoktu. Bu nedenle sesli kontrol işlevini kullanmadığınız sürece (ve kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz) gözlerinizi yoldan ayırmanız ve klima kontrolünü ayarlamak için dokunmatik ekrana bakmanız gerekiyor. Sistemin düzeni özellikle sezgisel değil ve ana menüdeki simgeler çok küçük, bu da hareket halindeyken kullanımını zorlaştırıyor.

i4 önde BMW 4 Serisi ile benzer boyutları paylaşıyor. Bu nedenle baş veya bacak boşluğu ile ilgili herhangi bir sorun yaşamanız pek olası değil. Cömert boyutlardaki bir torpido gözü, orta kol dayamasının altında bir bölme ve gevşek eşyaların yuvarlanmaması için bölünmüş kapı bölmeleri ile depolama alanı da oldukça geniş seviyede. Arkada ise çarpıcı biçimdeki kavisli tavan çizgisi BMW 3 Serisi sedandakinden daha az arka baş boşluğuna sahip olduğunuz anlamına geliyor ve arka koltuk, pili ve altındaki elektrik motorunu yerleştirmek için 4 Serisi Gran Coupe’dekinden biraz daha yükseğe yerleştirilmiş. Sonuç olarak, boyu 1.80’den uzun yolcuların arka koltukta başlarının tavana değme handikapı mevcut. 470 litre hacme sahip bagaj bölümü bir coupe için geniş alan sunuyor. Arka koltuklar katlandığında ise bu hacim 1.290 litreye çıkartılabiliyor.

Sportif performans rakamlarına ulaşmak için beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi ile donatılan bu beş kapılı model 340 beygir gücüne sahip. 590 kilometreye varan tüketim menziliyle ve geniş bir alan sunan tam boy beş koltuğuyla otomobil tüm yolculuklar için iyi bir yol arkadaşı haline geliyor. Elektrikli otomobillerin anında güç üretmesi nedeniyle, giriş seviyesi i4, hem şehir içinde hem de daha yüksek hızlarda uygun şekilde güçlü hissettiriyor. Spor moduna geçerseniz, Alman film müziği bestecisi Hans Zimmer tarafından oluşturulan ürkütücü bir elektronik film müziği kulağınıza gelmeye başlıyor. Gaz pedalına yüklendikçe bu ses artıyor ve hızınız arttıkça perde de yükselmeye başlıyor. Bavyeralılar bu konuda oldukça etkileyici bir senfoniye imza atmışlar.

Size bu sayfalarımızda anlattığımız eDrive40’ı seçerseniz aralarından seçim yapabileceğiniz iki donanım seviyesi vardır: Sport ve M Sport. Sport paket size 17 inç alaşım parlak siyah dış vurgular, spor deri direksiyon simidi, spor koltuklar, otomatik klima, geri görüş kamerası ve kavisli bilgi-eğlence ekranı sunuyor. M Sport paketinde ise agresif görünümlü jantlar, M Sport direksiyon simidi, Alcantara vurguları, M Sport spoyler ve gri dış vurgular yer alıyor.

Sonuca gelince; BMW i4 hızlı, konforlu ve yüksek hızlarda son derece sessiz bir model. İyi bir menzil, başarılı bir bilgi-eğlence sistemi, kaliteli bir iç mekanıyla elektrikli ve konforlu otomobil düşünenlere sağlam bir alternatif olarak göze çarpıyor diyebiliriz.

 

Hayal Et ve Gerçekleştir-campaigntrÖmer Erdem

Lift Content Factory Kurucusu

 

 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 126. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Ford Formula 1’e geri dönüyor

Ford, yeni motor düzenlemelerinin devreye gireceği 2026 yılından itibaren RedBull...

Nissan 500 binin üzerinde aracını geri çağırdı

Nissan, elektrik motoru parçasının alev almasına yol açabilecek bir arıza...

Rolls Royce Türkiye’de satış rekoru kırdı

Rolls-Royce Motor Cars İstanbul, 2013 yılındaki açılışından bu yana Rolls-Royce...