artwork

BMW 740 LD

1 sene önce

0

BMW’nin patronlar dünyasına hitap eden modeli olan 7 Serisi Sedan, kendinden emin duruşunun yanı sıra, performansı ve maksimum konforu temsil ediyor.

Cebiniz dolu, haliniz vaktiniz yerinde ve böyle bir otomobili almayı düşündüğünüz için son derece şanslı bir konumdaysanız BMW 7 Serisi her zaman biraz farklı bir şey sunmuştur. Yolcularını şımartıp sakinleştirebilmesine rağmen BMW uzun zamandır sadece özel şoförlü otomobille dolaşmak yerine kendi kullanmak isteyen lüks limuzin alıcıları için ideal bir seçim olduğunu öne sürüyor.

2019 senesinde modelde yapılan bir dizi yükseltme mücadeleyi daha yakın zamanda piyasaya sürülen veya yenilenen rakipler ile eşit seviyeye getirmeyi amaçlamış. Eskisinden %40 daha büyük olan dev ızgaranın ötesine baktığınızda, revize edilmiş bir bilgi-eğlence sistemi, tamamen dijital bir gösterge paneli (analog gösterge kadranları yerine) ve geliştirilmiş yarı otonom sürüş işlevselliği bulacaksınız.

Yan ve arka camlardaki daha kalın “akustik” cam ve arka koltuk bölgesindeki iyileştirilmiş ses yalıtımı sayesinde de daha sessiz olmuş. Arka koltuk lüksü önceliğinizse, çoğu model ön ve arka tekerlekler arasındaki mesafeyi 14 santimetre uzatan ve arka diz mesafesini artıran uzun dingil mesafesi biçiminde mevcut. 740Ld’nin kaptan köşküne girdikten sonra burada sürücü için iyi bir haber var. Standart olarak elektrikli koltuk ve direksiyon simidi ayarı var, bu nedenle mükemmel sürüş pozisyonunu ayarlamak çok kolay.

  Başkalarının 7 Serinizi kullanmasına izin verirseniz, koltuk ve direksiyon simidi için de bir hafıza fonksiyonu olduğunu takdir edeceksiniz; yani, sadece bir düğmeye basarak ayarları kaydedebilir ve geri çağırabilirsiniz. Koltuk ısıtması ve isteğe bağlı havalandırma ve masaj işlevleri de mevcut. İç mekan, ahşap kaplamaların ve metalik çevrelerin yoğun kullanımı ile alcantara tavan ve deri ile süslenmiştir. Ön panel ve orta konsol otomobilin amiral gemisi durumunu belirtmek için daha akıllı görünen bir anahtarla birlikte tanıdık bir

BMW görünümüne sahip. BMW’nin en yeni modellerine aşina olanlar bunun açıkça son nesil göründüğünü ve 5 Serisi’nden büyük bir sıçrama olmadığını düşünebilir. BMW’nin başarılı iDrive bilgi-eğlence sistemi bir dizi farklı yöntemle kontrol edilebiliyor. Hareket halindeyken kullanmak için çocuk oyuncağı olan koltuklar arasında eski moda döner kadran var, ekranın kendisi dokunmaya duyarlı. Hareketle kontrol, elinizi gösterge panelinin önünde sallayarak müzik parçalarını atlamanıza, ses seviyesini ve diğer birkaç işlevi değiştirmenize olanak tanıyor.

BMW’nin isteğe bağlı arka eğlence paketi hoş bir dokunuş. Otomobilin standart wi-fi hazırlığı ile birlikte kullanıldığında yolcular bir dizüstü bilgisayarda çalışabilir veya arka ekranlara yansıtılabilen bir film izleyebilir. Ayrıca uydu navigasyonunda bir yolculuğun nasıl ilerlediğini gösterebilir ve belirli araç ayarlarını değiştirmek için kullanılabilir. Arka koltuk kol dayanağı üzerinde bulunan yerinden çıkarılabilir Samsung tablet ile bu ekranlar kumanda edilebiliyor. Arka cam ve yine arka camlarda elektrikli perdeler bulunuyor, yolcuları güneşten oldukça iyi koruyor.

7 Serisi bozuk zeminlerde özellikle arabanın içinden ince bir dalgalanmanın geçtiği şehir çevresinde diğer yüzey kusurlarını toplama alışkanlığına sahip. Zaten böyle bir modelin de zeminlerdeki bozuklukları içeriye oldukça fazla hissettirmesi beklenemezdi.

Daha yüksek hızlarda işler düzeliyor. Standart havalı süspansiyon özellikle Comfort modunda otomobilin dalgalı yüzeylerde hafifçe sallanmasına yardımcı oluyor. Ayrıca daha yumuşak bir Comfort Plus modu da var ancak bazıları bunu biraz fazla dalgalı bulabilir. Biraz daha fazla kontrol istiyorsanız, Spor modu, konforu çok fazla azaltmadan kasayı yola daha iyi bağlı tutuyor. Sessiz iç mekanıyla birlikte bu hoş yüksek hızlı sürüş, 7 Serisi’nin son derece usta bir uzun mesafe otomobili olduğu anlamına geliyor.

BMW 7 Serisi ülkemizde 3 versiyon ile satılıyor. Bunlar: 730Li, bizim sizlere tanıttığımız 740Ld ve 745Le modelleri. Test otomobilimizin 2993 cc’lik mild-hybrid dizel motoru 340bg gücünde 700Nm torka sahipti. Bu gücü de özellikle otoban sürüşlerimizde fazlasıyla hissettik. 250 Km/s maksimum hız sınırlaması bulunan otomobilimizin 0-100km/s hızlanması ise fabrika verilerine göre 5.1 saniyeydi. Bu da 2 tonluk bir otomobil için gayet başarılı diyebiliriz.

Ülkemizde özellikle lüks sedan denildiğinde hemen akla hiç şüphesiz Mercedes’in S Serisi gelir. BMW 7 Serisi ve Audi A8 de sınıfının yıllardır liste başı olan rakipleri karşısında zirveyi ele geçirmek için çok çalışırlar. 7 Serisi’nin bu yeni yüzüyle Stuttgart’lı rakibine karşı neler yapabileceğini ise bizlere zaman ve satış rakamları gösterecek.

Hayal Et ve Gerçekleştir-campaigntr

Ömer Erdem 

Lift Content Factory Kurucusu

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 114. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Nissan 500 binin üzerinde aracını geri çağırdı

Nissan, elektrik motoru parçasının alev almasına yol açabilecek bir arıza...

Rolls Royce Türkiye’de satış rekoru kırdı

Rolls-Royce Motor Cars İstanbul, 2013 yılındaki açılışından bu yana Rolls-Royce...