Blade Runner 2049 AI’ın kurallarını koyabilir mi?

Blade Runner 2049 filminin seyircisiyle buluştuğu şu günlerde, İngiltere’de yapılan bir araştırmaya katılanların yüzde 85’i, pazarlama alanında kullanılacak yapay zekanın filmdekiyle benzer ana prensiplere sahip olması gerektiğini düşünüyor.

“Blade Runner kuralı” yapay zekanın sosyal medya botları, chatbot’lar ve sanal asistanları kimlik gizleme ya da insan gibi davranma amacıyla kullanmasının illegal olduğunu söylüyor.

Bu bulgu, WPP dijital grubu Syzygy’nin “Sex, lies and AI: How the British public feels about artificial intelligence.” isimli çalışmasından. Bu çalışma ise WPP Lightspeed Consumer Panel üzerinden, İngiltere’de yaşayan 2.000 yetişkinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Araştırmaya göre katılımcıların yüzden 92’sinin pazarlamada yapay zeka kullanımının yasal yönden bağlayıcılığı olan davranış kurallarına göre düzenlenmesi gerektiğine inanıyor. Yüzde 75’i ise markaların pazarlamada AI kullanmadan önce kendilerinden açıkça izin almaları gerektiğini düşünüyor.

Reklamcılıkta yapay zeka

Tüketicilerin pazarlamadaki ve reklamcılıktaki AI algısı arasında fark var. Katılımcıların sadece yüzde 17’si, favori markalarına ait bir reklamın insan değil yapay zeka tarafından yaratıldığını keşfettiklerinde kötü hissedeceklerini söylüyor.

Buna karşılık, yine favori markalarının müşteri hizmet ya da desteği için insan yerine yapay zeka kullanmasını olumsuz karşılayacak olanların oranı yüzde 28. Bu oran kadınlar arasında yüzde 33’e yükseliyor.

Yine de, eğer markalar yapay zeka kullanımında şeffaflarsa, tüketicilerin büyük bir çoğunluğu markaların pazarlamada teknoloji kullanmalarına karşı değil. Pazarlamada hedefleme ve profil oluşturmak için AI kullanımına karşı çıkmayan neredeyse yüzde 79’luk bir kesim mevcut.

Syzygy Yöneticisi Mark Ellis’in konuyla ilgili yorumu şu şekilde: “Araştırma, insanların, hayatlarında giderek daha önemli bir hale gelen yapay zekaya karşı açık olduklarını net bir şekilde gösteriyor. Pazarlamada hızlı bir AI gelişimi ile, bizlerin de endüstri olarak pazarlamada güvenli, şeffaf ve sorumlu AI kullanımı için davranış kuralları koymamız gerekiyor. Bizler de tüm markaları ve pazarlama ajanslarını, pazarlama kitlesinin gönlünü rahatlatacak bir AI Pazarlama Etiği rehberi geliştirmek üzere bize katılmaya davet ediyoruz.”

Syzygy aynı zamanda Pazarlamada Yapay Zeka Kurallar Kitabı için de bir rehber sundu.

Zarar verme:

AI teknolojisi asla aldatmak, manipüle etmek ya da hedef kitleye herhangi bir yolla zarar vermek üzere kullanılmamalı.

Güven inşa et:

AI’ın amacı aşınma değil pazarlamada güven yaratmak olmalı. Bunun anlamı şu; yapay zekayı pazarlamada şeffaflık, dürüstlük ve adalet yaratmak için kullanmalı ve yanlış, baskılayıcı ve kandırıcı içerikleri elimine etmeliyiz.

Gizleme:

AI sistemleri, pazarlama hedef kitlesiyle olan etkileşimlerinde insan gibi davranmamalı ya da kimliğini gizlememeli.

Yardımsever ol:

Pazarlamada yapay zeka, insanlara temiz, güvenilir ve önyargısız bilgiler sağlayarak onların gerçek ihtiyaçlarına uygun bir şekilde satın alma gerçekleştirmelerine yardımcı olacak bir hizmet sunmalı.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.