artwork

BLAB: Reklam laboratuvarı [ofis ziyareti]

11 sene önce

3

BLAB, son dönemde Yeni Rakı, 1V1Y.com, JeansLab işleriyle ve Weople projesiyle dikkatimizi çekti (Bu işleri yazının sonunda görebilirsiniz). Yeni bir ajans olduğunu ve hakkında pek fazla bilgi olmadığını görünce de kendilerini ziyaret edip yakından tanımak istedik.

“Ben de BLAB’a uğrayıp çaylarını içmek istiyorum” diyenlere insanlık namına bir uyarıda bulunayım: Adresteki binaya gidince hemen en üst kata çıkın. “Biz binanın etrafını şöyle bi dolanalım, ne var ne yok görelim” demeyin. Merakın, maceranın lüzumu yok. Zira arkada ben diyeyim kaplan kadar, siz deyin aslan kadar (tamam, köpek kadar köpek) bir köpek var. Ve sinirli. Kulübesi, zinciri sağlam ama insan korkuyor o anda…

Ajansın ‘yetkili abileri’ Öner Şahin, Taylan Yapıcı ve Viktor Kuzu’yla kuruluş amaçlarını, projelerini, reklamcılığın bugününü ve yarınını, hedeflerini konuştuk. BLAB Mart 2012’de kurulmuş ve kendilerini “Büyük bir yapının, Güzel Sanatlar Saatchi&Saatchi’nin Ar-Ge amaçlı, cesaretli ve deneysel reklam laboratuvarı olarak tanımlıyorlar: “Dijital dünyayla birlikte reklamcılık da değişti, izleyicilere ulaşmak zorlaştı. Büyük ajanslar son 3-4 yılda neredeyse birbirinin aynı işler yapıyorlar; ünlü ve cingıl peşindeler. Reklamverenler ajanslarla aynı donanıma sahip artık. Ve dışarıdaki insanın hayatındaki değişiklikten kaynaklanan bir değişim var. Tüm ajanslar değişecek!”

Öner Şahin, Taylan Yapıcı ve Viktor Kuzu

Son dönemde, yeni kurulan her ajansa dijital ajans gözüyle bakılıyor. Ama BLAB öyle değil. Taylan Yapıcı’ya göre dijital&geleneksel ayrımı olmamalı. Dijital ajanslar teknolojiye hakim ama iletişim konusunda zayıf, geleneksel ajanslar da iletişime hakim ama teknoloji konusunda zayıf. Her şeyin sonu değişen tüketiciye geliyor; tüketici müdahale eden kişi olmak istiyor, işin içine angaje olmak istiyor. Yapıcı’ya göre reklamcılıkta olumlu yönde değişim, kilit noktalardaki insanların yer değiştirmesiyle mümkün olacak.

Ajansı laboratuvar olarak tanımlamalarına karşın kendilerini ayakta tutacak kadar ticari başarı yakaladıklarını söyleyen Öner Şahin, ajansta bir kuluçka sistemi olduğunu söylüyor: “Üniversitelerin teknokentleri gibi. Farklı bakış açılarının aynı masada ortaya konması gerekiyor. Herkes çok genç; farklı kafa yapılarından fikirler ortaya konabiliyor.  Buradaki yapının esnek olması şart, böyle bir kültür aktarmaya çalışıyoruz.” Taylan Yapıcı ise “İş fikri de üreten bir firmayız, bir anda markamız iş ortağımız olabiliyor. Şu anda elimizde 2-3 tane start up olabilecek fikir var” diyor.

1V1Y.com kampanyası

1V1Y.com’un kampanyasının ilk videosu (onu da aşağıda bulabilirsiniz) yayınlandığında “R.E.M.‘in klibinden apartmışlar” iddiasıyla karşılaşmıştı. Ajansta bu kampanyadan bahsederken oldukça heyecanlı oldukları gözüme çarptı. Çok uğraşmışlar ve ortaya çıkan sonuçtan da memnunlar. Taylan Yapıcı bunun tam anlamıyla bir transmedya işi olduğu görüşünde: “Her mecrada güçlü olan ve derinleşen bir kampanya. 360 derece denilen şey değil ama bu; ufak hikayeciklerin birleşimi.” R.E.M. klibi konusunu mu? Bunu hatırlatınca uzun süre güldüklerini söyleyebilirim. “Bu zamanda o kadar tanınmış bir grubun klibini kopyalayıp müşteriye satacak ve bunun ortaya çıkacağını düşünmeyecek kafada insanlar olabilir miyiz?” diye de sordular. “Birçok insanın bir gününün moda kesitini vermek istedik” dedikleri ‘o görüntü’ ve söz konusu klip zaten 1500’lü yıllarda yaşamış Pieter Brueghel‘in Çocuk Oyunları tablosuna kadar uzanıyor. Yani bilinçli olarak kullanılmış. Kampanyanın sosyal medya takibinde de videonun ilk yayınlandığı günlerde görülen “R.E.M. klibi” vurgusu, ayrıntılar ortaya çıktıkça yerini “bu bambaşka bir şeymiş” cümlelerine bırakmış. Kampanya hakkında bir ayrıntı da, 1V1Y.com yöneticilerinin en baştan “reklamda kesinlikle ünlü, çocuk, kedi köpek istemiyoruz” demiş olmaları.

BLAB’dan önümüzdeki günlerde de ‘farklı’ kampanyalar ve projeler göreceğiz gibi duruyor. Ajansı Facebook sayfasından takip edebilirsiniz deyip fotoğraflara ve öne çıkan işlerine geçebiliriz:

Hayır, yazının başında bahsettiğim sinirli arkadaş bu değil. Bu, Kral. Gayet misafirperver ve sıcakkanlı biri.

 

Ajans ekibinin bir bölümü.

 

Ofisten detaylar… “Çay Erdal Bakkal bardağında içilir.”

 

Yine detaylar… Ofisin genişçe bir terası var. (Plaza reklamcılarına duyurulur)

 

Geçtiğimiz yıl gündem bağlantılı reklamlarıyla dikkat çeken JeansLab için yapılan bir çalışma:

 

Kullanıcıların hafta sonu ne yapmak istediğini yazdığı ve markaların buna göre teklif verdiği bir platform; Weople BLAB’ın bir projesi.

 

Yeni Rakı için hazırlanan bibuyuksofra.com da ajansın dikkat çeken işlerinden:

 

Yine geçen yıl İstanbul’dan Angry Birds ekibine katılmak isteyen ve siniri diline yansıyan kuşu hatırlarsınız:

 

1V1Y.com kampanyasının çıkış videosu: (Kampanya hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz)

 

Senin için
Tümünü göster
Adidas’tan özel resmi Euro 2024 maç topu

Adidas, her vuruşu gerçek zamanlı olarak algılayan Resmi Euro 2024...

Domino’s’tan pizza fırınlı elektrik bisikletli servis

Domino’s, yerleşik pizza fırınlarına sahip radikal teslimat elektrikli bisikletlerini piyasaya...