Birleşme hakkında bilmeniz gerekenler

Omnicom ve Publicis Groupe, geçtiğimiz hafta sonu birleşeceklerini ve dünyanın en büyük iletişim, reklam, pazarlama ve dijital hizmetler şirketini oluşturacaklarını Paris’te duyurdular. Akıllarda da bir dolu soru işareti belirdi. İşte o soru işaretlerini silecek cevaplar:

Yeni şirketin adı ne olacak?

Publicis Omnicom Group (Dikkat! Groupe değil Group).

Şirketi kim yönetecek?

İlk başta Omnicom CEO’su John Wren ve Publicis Groupe CEO’su Maurice Lévy şirketi 30 ay boyunca eş-CEO’lar olarak yönetecekler. Sonrasında yıllardır emekliliği hakkında spekülasyonlar çıkan Lévy ‘non-executive başkan’ olarak görevine devam ederken Wren, tek başına CEO görevini sürdürecek.

Şirketin merkezi neresi olacak?

Holding grubunun idare merkezi Hollanda’da olacak, operasyonel merkezi ise Paris ve New York’ta yer alacak.

Bu yeni şirket ne kadar büyük?

İki şirketin 2012 yılındaki  toplam yıllık geliri 22,7 milyar dolar ve toplam piyasa değeri 35,1 milyar dolar. Omnicom ve Publicis Groupe’un toplam 130 bin çalışanı var.

Bu devasa bir anlaşma, düzenleme konusunda sorun yaşanması bekleniyor mu?

Görünen o ki, hayır. Basın toplantısında Wren şöyle dedi: “Anlaşmayı tamamlama süreci biraz zaman alacak ama danışmanlarımız herhangi bir tehlike işareti görmüyorlar.”

Peki, anlaşmanın ne zaman tamamlanmasını bekliyorsunuz?

Ya 2013’ün son çeyreğinde ya da 2014’ün ilk üç ayı içinde.

İşten çıkarılmalar olacak mı?

Göründüğü kadarıyla olmayacak. 500 milyon dolar kadar bir verimlilikten bahsettiler ama Lévy detay vermekten kaçındı. Wren bu anlaşmanın işten çıkarmalarla bir ilgisi olmadığını söyledi ve her ikisi de anlaşmanın her iki şirketteki yetenekli kişiler için fırsatlar sunacağını vurguladı.

Müşteriler arasında çakışma olacak mı?

Omnicom’un PepsiCo ile küresel bir ilişkisi var, Publicis Groupe ise Coca-Cola ile çalışıyor. Her iki şirket aralarında AT&T, Sprint, T-Mobile ve Verizon’un da bulunduğu büyük telekomünikasyon şirketleriyle çalışıyor. Omnicom’un Apple ile büyük bir ilişkisi varken Publicis Groupe Blackberry’nin sahibi RIM ile çalışıyor.

Grupların ortak müşterileri var mı?

Var. Johnson & Johnson, Unilever ve  Procter & Gamble gibi FMCG  devleri, McDonald’s ve Mars gibi gıda şirketleri.

Anlaşma nasıl doğdu?

Anlaşma görüşmeleri, Lévy’nin konuyu Omnicom CEO’suna açmasıyla yani altı ay önce başladı. Wren her iki yöneticinin de sürekli “Mümkün mü? Gerçekten gerçekleşebilir mi?” sorularını sorduğunu ve birbirlerine güvenebileceklerini keşfettiklerini söyledi.

Peki öyleyse birleşme haberleri niye daha önce hiç duyulmadı?

Lévy bunu anlaşma için çok az sayıda danışmana başvurulmasına bağlıyor.

Öyleyse kimmiş bu ağzı sıkı danışmanlar?

Finansal danışmanlar: Omnicom’un danışmanı Moelis & Company, Publicis Groupe’un danışmanı Rothschild. NautaDulith N.V. Jones Day, Moelis & Company’ye danışmanlık verdi.

Hukuki danışmanlar: Omnicom’un danışmanları Latham & Watkins LLP ve De Brauw Blackstone Westbroek N.V. Publicis’in danışmanları Wachtell, Lipton, Rosen & Katz ve Darrois Villey Maillot Brochier.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.