artwork

Bir Usta Bin Usta kampanyasına Sabre ödülü

11 sene önce

0

Anadolu Sigorta’nın kuruluşunun 85. yılı dolayısıyla 2010 yılında başlattığı ve Türkiye’de  kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri canlandırmayı hedefleyen “Bir Usta Bin Usta” projesi, dünyanın en prestijli iletişim ödüllerinden olan SABRE’de, Türkiye’den katılan projeler arasından birinci seçildi. Bu sene GOLD SABRE AWARDS’ta 69 kategoride 340 proje finale kaldı.

“Bir Usta Bin Usta” sosyal sorumluluk projesi, Türkiye genelinde kaybolmaya yüz tutan  meslekleri yaşatmak, bu mesleklerin yeniden canlanmasını ve meslek ustalarının  deneyimlerinin geleceğe taşınmasını sağlamak amacıyla hayata geçirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teknik danışmanlığında gerçekleşen projede, her yıl 5 farklı ilde ve meslekteki ustalar, toplam 100 gence birikimlerini aktarıyor.10 yıl sürecek olan proje kapsamında, 50 meslekte toplam 1000 ustanın yetiştirilmesi ve kaybolmaya yüz tutan, el sanatı niteliğindeki mesleklerin gelecek kuşaklara taşınması hedefleniyor.

Projenin ilk kez başladığı 2010 yılında; Bursa’da Karagöz Tasvir, Eskişehir’de Lületaşı İşlemeciliği, Edirne’de Edirnekari, Gaziantep’te Kutnu Dokumacılığı, Trabzon’da Kazaziye, 2011 yılında Çorum’da Kargı Bezi Dokumacılığı, Hatay’da İpek Dokumacılığı, Mardin’de Taş İşlemeciliği, Sivas’ta Boynuz Tarak, Van’da Savatlı Gümüş İşlemeciliğiyle ilgili mesleki eğitimler verildi.

2012 yılında ise Bir Usta Bin Usta kapsamında; Ankara’da Sedef Kakma, Kars’ta Kilim ve Heybe Yapımı, Muğla’da Cam Üfleme, Nevşehir’de Çömlek Yapımı ve Tokat’ta Yazma Baskı eğitimleri verilecek.

Proje daha önce, Demirkent Sosyal Sorumluluk Ödülü, Reklamcılar Derneği tarafından düzenlenen İletişimin Zirvesindekiler Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi Ödülü ve 17. Motif Halk Bilim Ödülleri Büyük Ödülü’nü kazanmıştı.

Senin için
Tümünü göster
PitPat’in bilinirliği ITV’nin yatırımı sayesinde artacak

ITV, köpek bakım şirketi PitPat’i Media for Equity portföyüne ekliyor...