Site icon Campaign Türkiye

Bir liderin en fazla görünmesi gereken zaman

Stratejik Marka Danışmanı ve Yönetici Koçu Burcu Ateş, koronavirüs ile beraber içinde bulunduğumuz global krizi değerlendiriyor.

Yaklaşık 4 haftadır evdeyiz. İlk hafta ne olduğunu anlamaya, yapılan araştırmalarla piyasayı ve süreci anlamlandırmaya çalıştık. Sonrasında gördük ki şimdiye kadar tüm öğrendiğimiz, anlattığımız, aktardığımız sistemler bu dönemde uygulandığında doğru sonuç vermeyebilir. Çünkü zemin bildiğimiz ve önümüzü net görebildiğimiz bir zemin değil. Önce zemini görmek ve ortak akıl çalışmalarıyla birbirimizden öğrenmenin, deneyimlerimizi paylaşmanın faydalı olacağını düşündük ve çalışmalara başladık. Zaten kriz yönetimiyle ilgili çalışıyordum ancak bu çalıştay sonuçları bilgimi doğru zemine oturtmamı sağladı. Şu an daha net görebiliyorum.

Müşteri tarafından bakacak olursak kurumsaldan ayrılıp masanın diğer tarafına geçtiğimden beri yani 5 yıldır aynı kemik müşterilerimle beraber çalışıyorum. Bu müşterilerin üzerine tabii her gecen yıl yenisi ekleniyor. Genel olarak mevcut müşterilerimde şunu gözlemledim. Öncelikle herkes bir durdu. Sonrasında eğitim verdiğimiz bazı müşteriler online’a dönmeye başladılar. Danışmanlık verdiğim yerlerde ise içlerinden 2-3 tanesi kendiliğinden hareket etti. Genelde farklı sektörden müşterilerim var ve odak noktaları ‘çalışanlar’ı oldu. Şu konuda herkesin ikna olması gerekir:

“Bir liderin en az ortada gözükmek isteyeceği zaman, aslında en fazla ortada gözükmesi gereken zamandır.”

Exit mobile version