Bihor Couture kültürel sömürüye karşı duruyor

Büyük moda markaları, kültürün veya orijinal içerik oluşturuculara kredi vermeden birçok ülkenin yerel kültürlerinden ilham alıyor. McCann Romanya ile birlikte Romen bir moda dergisi olan Beau Monde, Romanya’da Bihor ilindeki zanaatkârların yarattığı tasarımlarla Bihor Couture adını verdikleri %100 Romen bir marka yaratarak kültürlerden içerik çalınmasına karşı durmaya karar verdi.

Stella McCartney, Yaz / Bahar 2018 koleksiyonunda geleneksel Afrika motiflerini kullandı; Louis Vuitton, koleksiyonunda Besotho halkı tarafından palto olarak giyilen battaniyeye yer verdi; Tory Burch bir Romen paltoyu kopyaladı ve Dior, koleksiyonunda Bihor’dan 30 bin Euro’luk bir Romen ceketine yer verdi.

Bihor Couture‘un yapımcıları, bu koleksiyonların onlara ilham veren toplulukları ödüllendirmediklerini belirtiyorlar. Bu nedenle, Bihor’un gerçek zanaatkârlarının trendlere uygun tasarımlardan yararlanmasını sağlamak için, Bihor Couture, Bihor ilçesinden tamamen Romen kreasyonlardan oluşuyor. Geleneksel ceketler, paltolar, bluzlar ve etekler yerel ustalar tarafından elde yapılıyor.

Bihor Couture, sadece Bihor’dan otantik kıyafetler satan bir marka değil. Yerel topluluklara para kazandırmak için yaratılmış bir hizmet modeli ve bu sayede gelecek nesillerde bu geleneklerle tanışabilecekler.

Bu hizmet modeil aynı problemle karşı karşıya kalan diğer kültürlere de ilham kaynağı olabilir.” diyor McCann Worldgroup Romania’nın CCO’su Catalin Dobre bir açıklamasında.

 

Künye
Ajans McCann Worldgroup Romanya
PR ve Sosyal Medya Müdür Andreea Predescu
Metin Yazarı Adina Cîrstea
Art Direktör Sabina Popa
CCO Cătălin Dobre
GCD Ioana Zamfir
Kurumsal İletişim Corina Nica
Hesap Yöneticisi Andreea Sofrone
Yönetmen Andrei Mandru
Yapımcı Alex Popa

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.