artwork

Biden 2024 Yeni Seçim Kampanyasını Duyurdu

7 ay önce

0

Forbes ekibinden Alison Durkee, yakın zaman önce Biden’ın yeni seçim kampanyasını ortaya koymasıyla onun nelerin arkasında durduğunu, adaylığını duyurmadan önce arka planda neler yaşandığını anlatıyor.

Başkan Joe Biden 25 Nisan Salı günü 2024 yeni seçim kampanyasını resmen duyurdu. Daha önce yalnızca bir dönem görev yapabileceğini öne sürdükten sonra bile beklenen bir hareketti, seçmenlerin yaşıyla ilgili endişelerine rağmen büyük ölçüde arkasında birleşmesi beklenen Demokrat Parti’nin genelgeçer adayı oldu.

Temel gerçekler

  • Başkan, “Amerika’nın ruhu için savaşını” sürdürme sözü verdiği ve kendisini “kişisel özgürlüğün” savunucusu olarak konumlandırdığı üç dakikalık bir videoyla yeniden aday olduğunu duyurdu.
  • Biden, eski Başkan Donald Trump ile yeniden rakip olma olasılığıyla karşı karşıyayken; sosyal güvenliğe yönelik tehditler, kürtaj yasakları, kitap yasağı ve LGBTQ hakları ve oy hakları üzerindeki saldırılar gibi konulara dikkat çekerek “temel özgürlükleri ele geçirmek için sıraya giren” “MAGA ekstremistlerine” karşı çıktı.
  • Biden’ın kampanya duyurusundan önce Washington Post’un bildirisine göre Biden, kampanya yöneticisi olarak Beyaz Saray yardımcısı Julie Chavez Rodriguez’i, (Georgia Senatörü Raphael Warnock’un 2022 kampanyasını yöneten) Quentin Fulks ile birlikte kampanya yöneticisi olarak atayacak.
  • Şu anda 80 yaşında olan Biden, şimdiden ABD tarihinin en yaşlı başkanı ve ikinci dönem için göreve geldiğinde 82, görev süresinin sonunda 86 yaşında olacak.

Önemli konuşmalar

Biden: “Dört yıl önce başkanlığa aday olduğumda, Amerika’nın ruhu için savaştığımızı söylemiştim ve hâlâ da savaşıyoruz. Karşı karşıya olduğumuz soru; önümüzdeki yıllarda daha fazla mı yoksa daha az mı özgürlüğe ya da daha fazla mı yoksa daha az mı hakka sahip olacağımızdır.” dedi.

Önemli kritik

Trump, 24 Nisan Pazartesi günü geç saatlerde başkanın salı günü yapacağı duyurudan önce yaptığı açıklamada Biden’a saldırdı ve “Amerikan tarihinin en kötü beş başkanını alıp bir araya getirseniz bile Joe Biden’ın sadece birkaç yıl içinde verdiği zararı veremezlerdi. Böylesine felaket ve başarısız bir başkanlıkla, Biden’ın yeniden seçilmek için aday olmayı düşünmesi bile anlaşılamaz bir durum.” dedi.

Büyük sayı

%47. Yakın zaman önce, nisan ayında yayınlanan bir Associated Press/NORC anketine göre; Biden’ın 2024’te aday olmasını istediklerini söyleyen demokratların oranı, yanıt verenlerin %26’sını oluşturuyor. Seçmenler, Biden’ın yeniden seçilmeyi istememelerinin arkasındaki neden olarak büyük ölçüde yaşıyla ilgili endişeleri gösterdi. Buna rağmen demokratların %81’i, Biden’ın aday olması halinde bir genel seçimde büyük olasılıkla onu destekleyeceklerini söylüyor.

Neye dikkat etmeli?

Demokratların, Biden’a ön seçimlerde meydan okumak yerine büyük ölçüde onun yeniden seçilmesinin arkasında birleşmesi bekleniyor ve başkanın ön seçimleri herhangi bir büyük engel olmadan genel seçimlere kadar geçmesi bekleniyor. Bugüne dek hiçbir büyük demokratik aday (2020 adayı Marianne Williamson ve aşı karşıtı aktivist Robert F. Kennedy Jr. kampanyalarını duyurduysa da), Biden’a meydan okuyamadı.

Arka plan

Başkanın son zamanlarda ikinci dönem için aday olması bekleniyordu ancak son zamanlarda İrlanda’ya yaptığı bir ziyarette gazetecilere “Size planımın tekrar aday olmak olduğunu söyledim.” dedi ve hamleyi yakında açıklayacağını belirtti. Biden’ın Beyaz Saray’daki ilk dönemi; devam eden sınır krizi ve Afganistan’dan asker çekme süreci vb. tartışmalarla karşı karşıya kalmasına rağmen, 1 trilyon dolarlık altyapı yasa tasarısını ve 1,9 trilyon dolarlık COVID-19 yardım tasarısını imzalamak gibi büyük başarılar da elde etti. Biden’ın başkanlığı boyunca FiveThirtyEight tarafından gerçekleştirilen anketler, Biden’ın Ağustos 2021’den beri Amerikan halkının çoğunluğunun desteğini almadığını gösteriyor ve 24 Nisan’da Amerikalılar’ın ortalama %42,5’i Biden’ı onaylıyor, bu da onu hemen hemen Trump ile aynı seviyeye getiriyor.

Alison Durkee

Forbes Yazarı

 

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 131. sayısında yayımlandı.