artwork

Berlin’deki İklim Referandumu başarısızlıkla sonuçlandı

2 ay önce

0

26 Mart Pazar günü Berlin’de yaşayan yaklaşık 2,5 milyon seçmen “Berlin 2030 Klimaneutral” (Berlin 2030 İklim Nötr) halk referandumu için sandığa çağrılmıştı

Sandıkta yüzde 51’e yakın seçmen referandumda öngörülen değişikliklere “Evet” oyu vermiş olsa da yeter sayıya ulaşılamamış olunması nedeniyle referandum başarısızlıkla sonuçlandı.

Berlin 2030 Klimaneutral hedefi Berlin kentindeki sera gazı emisyonlarını net sıfıra indirerek 2030 yılına kadar kentte “iklim nötr” bir durum sağlamayı amaçlamaktadır. İklim nötrlüğü ile net sıfır emisyona ulaşmak için, dünya çapındaki tüm sera gazı emisyonlarının karbon tutulması ile dengelenmesi gerekliliğini savunulur. Böylece insan kaynaklı atmosfere salınan ve sera etkisine sebep olan gazlar ile doğal olarak emilen sera gazı miktarı arasında dengeye ulaşılacaktır.

Berlin 2030 hedefi ise kentteki sera gazı emisyonlarının azaltılmasını ve çevre dostu enerji kaynaklarının kullanılmasını hedeflemekteydi. “Klimaneustart Berlin” adlı halk girişimi Berlin Senatosu’nun Eylül 2021’de Berlin’deki genel seçimlerden kısa bir süre önce kabul edilen Berlin İklim Koruma ve Enerji Dönüşümü Yasası’nı değiştirmek amacıyla talebini halk referandumuna götürmek amacıyla harekete geçti. Normal şartlarda net sıfır için belirlenen tarih olan 2045’in bu oylamada öngörülen taslak yasa değişiklikleri ile 2030’a çekilmesi amaçlanmaktaydı.

Berlin eyaletinde bir konu için halk referandumuna gidebilmesi için Berlin eyaletinde kayıtlı seçmenlerin en az yüzde 7’si tarafından imza toplanması gerekmektedir. Bu yaklaşık 170 bin imzaya tekabül ediyor. Berlin 2030 Klimaneutral oylaması için 260 binden fazla imza toplanmıştı ve referandum tarihi netleştirilmişti. 26 Mart Pazar günü yapılan oylamada Berlin’e kayıtlı seçmenlerin en az yüzde 25’inin sandıkta evet oyu kullanması halinde referandum başarıyla sonuçlanacaktı. Ancak evet oyu kullananların sayısı yüzde 22,5’de kalarak baraj geçilemedi. Diğer bir ifadeyle ulaşılması gereken yaklaşık evet oyu 608 bin olması gerekirken, evet oyları 442 binde kaldı. Dolayısıyla referandum sandıktan geçemedi.

Referandumun sandıktan geçmesi halinde 2021’deki Deutsche Wohnen & Co. Enteignen Referandumu’ndan (kamulaştırma referandumu) farklı olarak, referandum sonuçları doğrudan geçerli olacaktı ve iklim hedefi taslağa uygun olarak 2030’a çekilecekti. Böylece seçimde seçmene sunulan değişiklik taslağı yasal olarak doğrudan geçerlilik kazanacaktı.

Halkın yüksek katılım göstermesine rağmen 423 bin seçmenin sandığa giderek hayır oyunu kullanması en dikkat çekici sonuçlardan birisi oldu. Bu sebepler arasında oylamanın yeterince detaylı bir şekilde açıklanmamış olması, hedefin gerçekçi olmayabileceği endişesi, ekonomik açıdan olumsuz sonuçlar doğurabileceği düşüncesi ve siyasi partiler arasındaki görüş ayrılıkları gösteriliyor. SPD’li Berlin Belediye Başkanı Franziska Giffey ise “Referandum gerekli onayı almamış olsa da aciliyetin farkındayız” şeklinde açıklamada bulundu.

Senin için
Tümünü göster
Şampiyonlar Ligi Finali’nde “sıfır atık” hedefi

Şampiyonlar Ligi Finali’nde sürdürülebilirlik için PepsiCo ve UEFA’nın gündeminde sıfır...

Hepsiburada sürdürülebilirlik raporunu yayınladı

Hepsiburada, Türkiye’de sürdürülebilirlik raporu yayınlayan ilk e-ticaret şirketi oldu...