artwork

Beklentileri aşmaya odaklanıyoruz

8 ay önce

0

Migros olarak, bir yandan fiziksel mağaza yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürürken; online tarafta artan talebi karşılayabilmek adına operasyonlarımızın çapını, etkin inovasyon yatırımlarımızı, yeni hizmetler ve ek istihdamla büyüttük. Migros Sanal Market, Migros Hemen, Macroonline ve Taze Direkt platformlarımızı online kanallardaki gelişimi artırmak amacıyla Migros One çatısı altında birleştirdik. 2020 yılında Migros Sanal Market’in 81 ilde yaygınlaşmasıyla birlikte 3 kat büyüme gördük. Geçtiğimiz sene ise yaklaşık 2 kat büyüme gerçekleşti. Toplamda sadece 2 yılda 6 kata yakın büyüdük. Şirketin online satışlarının toplam satışlar içindeki payı %16,9’a (tütün ve alkol ürünleri hariç) ulaştı.

25 sene önce kurduğumuz Avrupa’nın ilk online gıda platformu olan ve bugün Türkiye’nin lider konumdaki Migros Sanal Market ile 81 ilde ve 2500’ü aşkın mağazamızla “Yaşamın her alanında değer odaklı hizmet” anlayışıyla hizmet veriyoruz. Migros Sanal Market ile online market kategorisinde lovemark olmanın verdiği sorumlulukla, yüzde yüz müşteri memnuniyeti için var gücümüzle çalışıyoruz.

“Müşteri Odaklılık” esasını kurum kültürü olarak benimseyerek, iş yapış biçimlerimizi müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmak üzere tasarladık. Müşterilerimizin bütçesini, sağlığını ve sosyal yaşamlarını destekleyen ürün ve hizmetleri, günlük yaşamlarına hız, kolaylık ve değer katan inovatif çözümler sunuyor, sürdürülebilir bir gelecek için güçlü adımlar atıyoruz. En iyi müşteri deneyimini sunabilmek için dünya trendlerini, değişen ihtiyaç ve talepleri yakından izliyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaç ve taleplerini karşılamanın bir adım ötesine geçerek onların beklentilerini aşmaya odaklanıyoruz. 

Geleceğin; sürdürülebilir büyüme, dijitalleşme, alışverişi kolaylaştıran, veriye dayalı modeller üzerine inşa edileceğini söyleyebiliriz. Ürün çeşitliliği, uygun fiyat gibi faktörler satın alma motivasyonunun merkezinde yer almayı sürdürürken, zaman tasarrufu daha önemli bir etken olmaya başladı. Dolayısıyla tüketici ihtiyaçlarının tek bir platform üzerinden kesintisiz bir şekilde karşılanarak müşteri deneyimini artıran ve etkileşimi sürekli hale getiren uygulamaların öne çıkmaya devam edeceğini öngörüyoruz. Yapay zeka teknolojilerinin e-ticarete olan yansımalarına baktığımızda, deneyim odaklılık, kişiselleştirilmiş hizmet, analitik karar oluşturma, talebi yönlendirme, esnek operasyonlar, kanallar arası sipariş karşılama gibi alanların gelişime açık olduğu görülüyor. 

Yepyeni bir yaşam tarzına ve sanal bir dünyaya geçiş öngörüldüğü için, gıda alışveriş dünyası da kendi özgün yapısına sahip olacak. Artırılmış gerçekliğin etkisinde hazırlanmış, oyunlaştırılmış alışveriş tecrübeleri öne çıkacak. E-ticaret dünyasının hız ve fiyat odaklı yapısıyla birlikte yaşamın ayrılmaz bir parçası olan alışveriş deneyimi ve yaşanmışlıklar öne çıkacak. Bunun haricinde, metaverse dünyasının ayrılmaz bir parçası olarak gördüğümüz Web 3.0 dünyasının bizim sektörümüzü derinden etkileyecek uygulamaları olacağını düşünüyoruz. Web 3.0 dünyasının smart-contracts (akıllı sözleşmeler) tarafında kullanımına dair hazırlıklar yapıyoruz. Bu kontratlar sayesinde, sunduğumuz ürün, hizmet ve sahip olduğumuz varlıkların çok farklı uygulamalara konu olacağını tahmin ederek altyapı yatırımları yapmaya çalışıyoruz. Ürün izlenebilirliği, tarımsal ekonominin finansmanı, tedarik zincirinin aracısız ve platform bağımsız sadeleşmesi gibi konular potansiyel yatırım alanlarımız olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca, ‘oyunlaştırılmış müşteri deneyimi’ konusunda teorik hazırlıklarımızı ve takibimizi yapıyoruz. Bu yeni dünyada oluşacak perakende dikeyinde önemli bir oyuncu olmayı hedefliyoruz. 

Orçun Onat

Migros One Managing Director

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 124. sayısında yayımlanmıştır.