Basit ve anlaşılır yolculuklar

E-ticaret alanında 2020-21 yıllarında yaşanan pandemi kaynaklı büyümenin 2022 yılında yavaşladığını gözlemliyoruz. 2021 yılında fiziksel mağazacılığın tekrar faaliyete geçmesi bu süreci başlatmıştı; 2022 yılında buna lojistik maliyetlerin yükselmesi de eşlik etti.

Şimdilerde hızını biraz kaybetmiş olsa da online pazardaki bu inkar edilemez hızlı büyüme, tüm oyuncuları bu alana yatırım yapmaya çekti. Online tarafı güçlü olmayan firmalar da bu alana yatırım yapmaya başladı ve bu da herkesin dijital pazarlama harcamalarını artırmasına neden oldu. Böylece müşteri kazanma ve elde tutma maliyetleri çok yükseldi, yeni müşteri kazanımı gittikçe daha zor hale geldi.

Pandemi sürecinin daha önce online eğilimi olmayan bir kitleyi e-ticaret alanına çektiği aşikar. Tam da bu nedenle, daha basit ve anlaşılır müşteri yolculukları sunan firmalar ön plana çıktı. 

Modanisa olarak bu alana yeni giriş yapan kitlenin güzel karşılanması ve kendini bir komüniteye ait hissetmesi konusunda sade ve direkt iletişimler kullandık. Pazarlama gücümüzü, dijital alanda daha fazla odaklayarak müşterilerimizin ihtiyaç duydukları her anda yanında olmayı hedefledik ve başardık.

Müşteri deneyimi halihazırda çok önemliyken, herkesin online tarafa yatırım yaptığı bu günlerde daha da önemli hale geldi. Hızlı ve sürdürülebilir büyüme isteyen online firmalar, mevcut müşterilerini elde tutarak onlara daha fazla satış yapmaya mecbur, bu da iyi bir deneyim sunmaktan geçiyor. Biz de müşteri deneyimini iyileştirmek için gönderi sürelerini kısaltacak yurt dışı lokal operasyonlar üzerinde çalışıyoruz. Bu bağlamda Avrupa operasyon merkezimizi canlıya aldık. Ayrıca, ürün listeleme ve sıralama algoritmalarımızı gittikçe daha kişiselleştirilmiş hale getirmek için çalışmalarımız devam ediyor.

Bir yandan geleceğe hazırlık da tüm hızıyla devam ediyor. Online modada en büyük katkıyı müşterinin bedenini daha iyi anlamak ve buna uygun öneriler verebilmek olarak görüyoruz. Metaverse yatırımları bu konuda oldukça ilginç fırsatlar sunmaya başladı. Metaverse alanında çalışan birçok firma, giyilebilir cihazlar üstünde çalışıyor, böylece beden bilgilerini dijitalleştirme gittikçe daha kolay hale gelecek. Mevcut durumda e-ticaret firmalarının en önemli maliyet kalemlerinden biri iade operasyonları, bunu iyileştirmek için yatırım yapmak kaçınılmaz. Biz de kesinlikle bu alanda yerimizi alacağız. 

Modanisa olarak çok spesifik bir müşteri kitlesine hitap ediyoruz. Bu sebeple, kitlemizin ihtiyaçlarını çok yakından tanıyıp anlıyoruz ve varımızı yoğumuzu bu ihtiyaçları en iyi şekilde karşılayabilmek için koyuyoruz.

Modanisa Genel Müdürü Sami Güzel

 

 

 

 

Modanisa Strateji Direktörü Burak Taşkan

 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 124. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.