BASE’e geri sayım başladı

Türkiye’nin bu yıl mezun olan yeni nesil sanatçı adayları, uluslararası bir seçici kurulun değerlendirmesiyle 20-24 Aralık’ta Galata Rum Okulu’nda gerçekleşecek BASE’te sanatseverlerle buluşacak.

Kolektif Güzel Sanatlar yeni mezunlar platformu olarak Türkiye’de faaliyet gösteriyor.

 

Baskı, cam, enstalasyon, fotoğraf, görsel iletişim tasarımı, grafik tasarımı, heykel, resim, seramik, Türk el sanatları ve video kategorilerinde, Türkiye’nin dört bir yanındaki 51 üniversiteden 1000’e yakın başvuru alan BASE, Türkiye’de kolektif Güzel Sanatlar yeni mezunlar platformu olarak faaliyet gösteriyor.

Damla Yalçın
Damla Yalçın

23 kişilik seçici kurulda Türkiye’den ve dünyadan değerli isimler

Bu isimler; dünyanın en büyük uluslararası misafir sanatçı programlarından birini sunan, Londra merkezli Delfina Foundation’ın kurucusu Aaron Cezar, Borusan CEO’su ve koleksiyoner Agah Uğur, sanat yazarı ve eleştirmeni, akademisyen Ahu Antmen, koleksiyoner Aslı Bilge, koleksiyoner&sanat yazarı Banu Çarmıklı, Metropolitan Müzesi’nin Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’den sorumlu, modern ve çağdaş yrd. küratörü Clare Davies, İstanbul Modern Sergiler ve Programlar Direktörü Çelenk Bafra, dünyanın en önemli sanat fuarlarından The Armory Show’un Direktörü Deborah Harris, Galerist yönetici direktörü Doris Benhalegua, sanatçı Ergin İnan, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı, koleksiyoner Erol Bilecik, sanatçı Hera Büyüktaşçıyan, fotoğraf sanatçısı Murat Germen, ressam Neş’e Erdok, Amerika’nın sanat alanında önde gelen lisansüstü eğitimlerinden birini veren New York Academy of Art’ın dekanı Peter Drake, Dusseldorf merkezli Galerie Voss direktörü Rudiger Voss, Daire Sanat kurucusu Selin Söl, grafik tasarım sanatçısı/art direktör Stephan Bundi, Spot Projects kurucusu/ koleksiyoner Tansa Mermerci Ekşioğlu, Piartworks kurucusu Yeşim Turanlı, grafik tasarımcı ve Grafikerler Meslek Kuruluşu Başkanı Yeşim Demir ve heykel sanatçısı Ziyatin Nuriev. BASE’in kürasyonu ise küratör, sanat yazarı, akademisyen ve AICA Türkiye (Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği) üyesi olan Derya Yücel’e ait.

Emrah Ateşli
Emrah Ateşli

Her biri farklı bir tecrübe ve göze sahip uluslararası isimlerin seçtiği yeni mezun sanatçı adaylarını sanat dünyası, yaratıcı endüstriler, medya ve tüm sanatseverlerle buluşturmayı hedefleyen BASE, mezuniyetten profesyonel sanat hayatına geçişlerinde onlara destek olmayı amaçlıyor; aynı zamanda galeri, koleksiyonerler, sanatseverler ve yaratıcı endüstrilerin de genç yetenekler keşfetmesine aracı olma misyonu taşıyor. İstanbul’dan ve Pegasus desteğiyle İstanbul dışından da gelecek olan tüm katılımcı sanatçılar, sanat dünyasının önde gelen isimleriyle birebir tanışma imkanı bulurken, koleksiyonerler ve sanatseverler de kariyerlerinin başında olan bu genç sanatçıların eserlerini aracısız olarak kendilerinden alma imkanına sahip olacak.

BASE ziyaretçi ve katılımcılarını ayrıca dopdolu bir panel ve söyleşi programı bekliyor. İzleyicilerle buluşmak üzere şimdiden programda yerini alan isimler ise Ahu Antmen, Alev Ebuzziya, Ali Kerem Bilge, Burçak Bingöl, CANAN, Derya Bigalı, Gamze Büyükkuşoğlu, Gülgün Karamustafa, Hale Tenger, Hera Büyüktaşçıyan, Hüma Kabakçı, İnci Furni, Komet, Mehmet Güleryüz, Melih Görgün, Moiz Zilberman, Refik Anadol ,Taner Ceylan, Tomur Atagök, Tony Ventura ve Ziyatin Nuriev. Tüm program çok yakında base.ist adresinde açıklanacak.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.