Başarılı olmak için kan ve ter şart mı?

TBWALondra Eski Strateji Sorumlusu Amelia Torode, ajanslardaki çalışma koşullarına dikkat çekerken kadının konumunu yeniden sorguluyor.

Son birkaç aydır bol bol düşünme fırsatım oldu. Ama iş düşünmedim, bunun yerine kansere karşı savaşının son bölümlerine gelen annemin yanında oldum.

Annem gerçekten hastalandı. Onunla konuşurken, beraber otururken yaşadığı sıkıntılar yüzünden acı çektim. Bol bol da düşündüm. Aslında iş hakkında da düşündüm. Sevdiğiniz birinin fazla zamanı kalmadığını bildiğinizde onunla vakit geçirirken sık sık zamanı genel olarak nasıl geçirdiğinizi düşünürsünüz.

Zaman, dünyanın en değerli ve sonlu şeyi. Zamana, hiç kimse -özellikle de ajans halkı- asla yeterince sahip olamaz.

Reklam ajansları; hızlı tempolu, heyecan verici ama aynı zamanda da sıkı tarihler, çoklu müşteriler, gecikmeler ve hafta sonları sonuçlanan hiç bitmeyen işlerden oluşan bir dünya. Diğer mesleklerdeki arkadaşlarıma bakıyorum; banker ya da avukat… Benden muhtemelen daha iyi kazanıyorlar ama iş yerinde benden daha çok eğlenmiyorlar. Çünkü muhtemelen hiçbirimiz reklam yapmaya, para kazanmak için girmedik -evet, bunlardan gerekli ancak öncelik değil- yeni fikirler üretmek için girdik.

Ve biz fikir üretip yeni kültürler oluşturuyoruz. Eğlenceli ama aynı zamanda, yaşlanmaya ve bir aile kurmaya başladıkça da zaman sorunu yaşıyoruz.

Hemen hemen herkes reklamcılığın nasıl işlediğini biliyor. Ama neredeyse unuttuğun geceleri ve hafta sonlarını özlediysen? Tatili bir daha ertelemek istemiyorsan ne olacak?

Çoğu zaman, endüstride başarılı olabilmek için hangi ajansta çalışıyorsanız orası için kan ter içinde kalmanız gerektiği düşünülüyor. Bunu yapmaya hazır değilseniz, o zaman başka birileri sizin yerinize gelecektir. Goldman Sachs tarzı saatler kişisel bir tercih olmaktan ziyade bir beklenti haline gelir. Bedtime’lar (bizimkiler ya da çocuklarımız) kaçırıldı, spor salonları atlandı ve akşam yemekleri iptal edildi. Dolayısıyla, fikirlerimizin “evrende sıkıntılar” yarattığına ve bunca fedakarlığa değer olduğunu düşünüyoruz. Bunu düşünerek kendimizi rahatlatmaya çalışıyoruz. Saatchi & Saatchi ve BBDO metin yazarı olan Linds Redding, reklamcılık hayatına tekrar bakıp ölümle ilgili bloguna şunları yazdı: “Sadece reklamcılıktı. Biz sadece ürünü değiştiriyorduk.”

Reklamcılığın tanımları arasındaki o efsanevi söylem olan ‘ömrü uzatır’dan  ziyade ürünü değiştiren ve çok çalışan bir meslek olduğu kısmına odaklanabiliriz. Ama bu ajansınızın başarılı olması için illa kan, ter, gözyaşı içinde kalmanız gerektiği anlamına da gelmiyor. Sanırım, insanların üzerine yerleştirilen mesleki beklentiler, daha uzun süre çalışmak zorunda kalabildiğimiz bir dünyada sürdürülemez nitelikte. Reklam endüstrisinde yaşlı insanlar nerede? Çoğu reklam ajansının temposuna ayak uydurmak için yirmiliklerin dayanıklılığına sahip olmalısınız. Endüstrimiz sık sık genç insanlar kullanıyor ve aileleriyle olanları yok ediyor veya ofisinin dışında taahhütleri var. Git gide azalıyoruz.

Dünya, son on yılda başka bir boyuta geçti. Tinder’da hızlıca sağa kaydırıyoruz, easyJet ile fiyatlarda şeffaflığı yakalıyoruz, Facebook ile sürekli kendimizi, yaptıklarımızı onaylıyoruz. Ama ajans dünyası değişmedi.

Geçici olarak ajans dünyasının dışına çıkınca endüstriden uzaklaşanların en çok kadınlar olduğunu gözlemledim. Hatta bu kadınların çoğunlukla anne olduğundan dolayı endişe de duydum. Çünkü mevcut yapılar aslında pek de esnek değiller, modası geçmiş ve genellikle verimsiz çalışma yapılarına uydurulması gerekiyor.

Sanırım artık iş ve yaşam dengesi kurmak üzerine yeni bir havalı konuşmaya daha ihtiyacımız yok. Eğer olağan dışı bir şey oluyorsa genelde bu, kadınlar için daha da kötü sonuçlara neden oluyor. Yine de cinsiyete bakılmaksızın insanların çalışma şekillerinin yeniden tasarlanması gerektiğini düşünüyorum. Umarım bu konu ajansların yöneticilerinin dikkatini çeker ve harekete geçilir.

Amelia Torode
TBWALondra Eski Strateji Sorumlusu ve WACL üyesi

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Eylül 2017 sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.