artwork

Bağlantı kurarak her şey yaratılır

5 sene önce

0

Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş, Cannes Lions deneyimini ve Facebook olarak Cannes’dan ne gibi dersler çıkardıklarını anlatıyor.

Cannes Lions Festivali, bu yıl da dünyanın dört bir yanından pazarlamacılar, kreatifler ve yenilikçiler için etkili bir buluşma ortamı sağladı. Etkinlik, her geçen yıl reklamcılık dünyasının yanı sıra dijital dünyanın da kalbi haline geliyor. Dolayısıyla, sektör liderlerinin bir araya gelmesi, güncel trendleri takip etmesi ve ilham alması için de iyi bir ortam sunuyor. Yine çok sayıda uluslararası başarı hikâyesini dinlemek, yaratıcılık ve teknolojiyi somut sonuçlar elde edecek şekilde entegre etmenin yeni yollarını ve VR gibi geleceğin üzerine inşa edildiği teknolojilerin son durumunu görmek bizi heyecanlandırdı.

Cannes Lions, bağlantının ve yaratıcılığın kutlandığı bir etkinlik. Bu olgular Facebook’un da özünde yer aldığı için bu platformun bir parçası olmak bizim için önemli. Her zamanki gibi bu yıl da bir araya geldiğimiz sektör liderlerinden, markalardan ve ajanslardan çok şey öğrendik ve yapıcı geri bildirimler aldık. Facebook ekibi olarak Cannes Lions’dan her yıl sektörün geleceğine dair ilham almış bir şekilde dönüyoruz ve bu durum bu yıl da geçerliydi.

Bizim Cannes’da bu yılki temamız, “insanlara topluluk kurmaları için güç vermek ve dünyayı birbirine yakınlaştırmak” misyonumuzun bir uzantısı olarak “birbirimizle bağlantı kurarak, her şeyi yaratabiliriz” oldu. Kreatif işler için sektör genelinde çeşitli seslerin ve fikirlerin varlığı hayati öneme sahip olduğundan, daha açık ve bağlantılı olmanın bize daha iyi hikâyeler anlatmakta ve insanlara değer katmakta nasıl yardımcı olacağını aktarmaya çalıştık.

Öte yandan, bu yıl ana sahneler dışındaki özel alanlarda gerçekleştirilen konuşma ve buluşmaların da hem çok ilgiyle karşılandığını hem de gündem oluşturduğunu gördük. Nitekim Facebook Beach’in bu yıl “Face to Face” (Yüz Yüze) olarak yeniden adlandırılan sahnesinde gerçekleştirilen sohbetler oldukça etkileyici ve keyifli geçti. Örneğin ünlü aktör Sir Ian McKellen’ın Facebook EMEA Başkan Yardımcısı Nicola Mendelsohn ile toplulukların gücünü ve dijital dünyada özgünlüğün önemiyle ilgili yaptığı sohbet festivalin en keyifli buluşmalarından biri oldu. Dijitalin günlük hayata nasıl dokunduğu ve daha fazlasını yapmamıza nasıl yardımcı olabileceği Cannes’dabu yıl yine en öne çıkan ve ilgi çeken konulardan biriydi. Biz de bunu Facebook Live, Instagram ve Messenger’la ilgili ipuçları paylaşmamızın yanı sıra “Teknoloji ve Marka Tasarımında Wabi-Sabi Sanatı” gibi çeşitli konulara değinerek destekledik.

Dijital ve kreatif dünyanın temsilcileri olarak Cannes’da bu yıl bir kez daha anladık ki yaratıcılık artık her zamankinden daha önemli; platformların değerini ortaya çıkaran kapıları açıyor. İnsanları yaratıcılıkla hikâyenize bağlıyor, dev fikirleri avuç içinize sığdırıyorsunuz. Nitekim yine en sıcak konulardan biri, videonun reklamverenler için büyük fırsatlar yarattığı ve videoyu işinizin kalbine nasıl yerleştirebileceğinizdi. Facebook’ta her gün 100 milyon saat video izleniyor ve en iyi pazarlamacılar, mobilin dinamiklerinin televizyondan çok farklı olduğunu yine defalarca kez dile getirdi. Biz de mobil video alışkanlıklarının farkını ve bunları yaratıcı kampanyalara entegre etmenin en iyi yollarını ele alan içerikler sunduk. Birbirimizle bağlantılı olmanın, yaratıcılığın ve mobilin alakalı ve ilgi çekici hikâyeler anlatılmasına nasıl yardımcı olabileceği de Cannes’da ele aldığımız konular arasındaydı.

Derya Matraş
Facebook Türkiye Ülke Direktörü

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Temmuz 2017 sayısında yayımlandı.