Astrolog görüşü: Sektörde adalet yerini bulacak!

7 Ağustos’ta gerçekleşen Ay Tutulması’nın ardından herkes bu olayın kendisini nasıl etkileyeceğini merak eder oldu. Biz de bu popüler olayı es geçemedik, “Acaba tutulma sektörü nasıl etkileyecek?” diye merak edip değişim rüzgarının hangi yönde esmeye devam edeceğini Astrolog Zeynep Turan aracılığıyla gökyüzünden öğrendik.

Zeynep Turan

Astrolog

 

Adaletin Hint kumaşı olduğu, yani zor bulunduğu 21. yüzyılın 17. yıl döngüsünde evrensel adaletin tekrar uyanacağına şahitlik edeceğiz. İç piyasada reklamın yönünü değiştiren dijitalleşme Ay tutulması ile beraber önümüzdeki 6 ay boyunca farklı yaptırımlara maruz kalacak. Özelikle hızlı dijitalleşen ve tamamen satışa yönelik hareket eden markaların itibar kaybını 2016 yılında bu yana gözlemliyoruz.

Kova tutulmalarında Trump!

Kova burcunda gerçekleşecek tutulma, Kova Çağı’nın duyurusunu yapıyor… 2018 yılının sonuna kadar devam edecek Kova burcundaki gökyüzü hareketleri medyayı da yakından ilgilendirecek. Birçok medya planlama şirketi hızlı akan teknoloji çağında yenilikleri göremez ve harekete geçmezlerse kendi içlerinde kısır döngüye girebilirler. Kova tutulmaları ile bağdaşan bu sürecin medyayı yakından etkilediğini gördük. Bu durumun sadece ülkemizi etkilediğini düşünürken, 8 Kasım’da ABD seçimlerini kazanan Trump’la birlikte dijital dünyanın, seçim kampanyalarında bile kişilere ne türlü yön verebileceğini bir kez daha hissettik. Organik reklamın kişiye özel marka oluştururken, bir ülkenin başkanı yapabileceğini gördük. Buradan baktığınızda artık global markalarla kişiye özel markaların nasıl organik reklamlarla kendilerine sadık tüketici bulduklarını görebiliyoruz. 21. yüzyılın teknolojiyi destekleyen en belirgin tutulmalarını 2016 Ağustos ayından bu yana gördük. Görmeye devam edeceğimiz konuların başında, herkesin kendine göre bir pazarlama algısının olduğu ve bu durumda tüketicinin kişisel kararlarını hiçe sayamayacaklarını ifade ediyor gök kubbe. Artık akıllı telefon devrinde olduğumuz net bir şekilde anlaşılacak. Belki bu bir günde olmayacak ama pazarlamanın artık tarifesinin de anlatılma şeklinin de değiştiği kabul edilecek. Kaldı ki bu tutulma ile ekonomik sarsıntılara rağmen, görüp önlemini alan kişisel markalardan tutun da devlet başkanları ve kurumlara kadar herkes kendilerine daha farklı anlatım mecraları bulurken, kendi pazarlamalarını da direkt yapabildiler. Yani teknoloji, devrimler yaparken, herkesin herkese ulaşabilirliğini kolaylaştırmakla kalmadı, sosyal medya mecraları reklamlarında duruşunu, niteliğini değiştirmeye başladı.

Bu yıllarda kabuk değiştiren pazarlama ve reklam dünyasındaki devrimler 2023 yılında üniversitelerde ders konusu bile olabilir. Çünkü pazarlama modelleri değişirken bütçelerin de devrim geçireceğini bu tutulma ile birlikte görmeye başladık. İnsanlar, hızlı tükettikleri ürünlerin güvenilirliğini sosyal medya aracılığı ile öğrenebiliyorlar. Bu yüzden de pazarlanan ürün ne olursa olsun, ister hizmet ister ürün, reklamlarla sınırlı kalmıyor. Örneğin uluslararası bir otomobil firması yüz binlerce zarara rağmen piyasada ürünü çekeceği duyurusunu her mecradan yapabiliyor. Bu yöntem, eski pazarlama sistemine göre büyük bir stratejik hata olurken, 21. yüzyılın en ergen yıllarında hata olmuyor ve tüketicide de farklı bir samimiyet uyandırabiliyor. Her ne kadar reklam firmaları ürünlerinde mükemmel bir hayat vadetse de artık teknoloji ile iç içe olan insanlar, sorunları da kabul eden pazarlama stratejileri görmek istiyor.

Peki, bu tutulma hangi markayı yakından etkileyecek? 

Kova burcu olan YouTube markasını yakından ilgilendirecek. Son yıllardaki reklam dağılımında büyük kaygıları olan YouTube, her ne kadar olmazsa olmazımız gibi görünse de kendi yapısında büyük değişiklikler yapmazsa 2020’de yanlış pazarlama stratejisi yüzünden itibar kaybedebilir. Peki, dünyaca ünlü cirosu çok yüksek bir markanın eksiklerini gören ve ağır ağır onun önüne geçecek marka hangisi derseniz, Facebook derim. Tıpkı YouTube gibi 2000’lerin başında kurulan Kova burcu olan Facebook, sektörü görmeye çalıştığı gibi organik reklamları geliştirmek için gecesine gündüz katıyor gibi görünüyor. Önümüzdeki yıllarda Facebook hesaplarını kullanan dünya devi markalar veya kişisel markalar Facebook içinde kendi kanallarını oluşturmaya başlayabilirler.

Tutulmaların, toplumlar üzerinde yarattıkları sinerji tekrar Ay Tutulması ile açığa çıktı. Bu da birbirlerine yeni stratejiler uygulamaya kalkacaklarını vurguluyor. Sebebi ise çok açık: Artık insan gücünün teknoloji ile yer değiştirdiği bir döngüdeyiz. Ay tutulmalarının etkilerini, medya, pazarlama ve reklam sektöründe görmeye devam edeceğiz.

Twitter: twitburc

Web: twitburc.com.tr

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Ağustos 2017 sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.