Assessment Systems işe alımı oyunlaştırıyor

Ölçme ve değerlendirme firması Assessment Systems işe alımı oyunlaştırıyor. Assessment Systems’ın İngiliz Arctic Shores ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle işe alım süreçlerinde “Oyun Bazlı Değerlendirme” dönemi hayata geçiriliyor. “Oyun Bazlı Değerlendirme”, geleneksel değerlendirme araçlarına kıyasla daha kısa zamanda ve daha fazla veri toplayarak, hem adaylar hem de şirketler için daha verimli işe alım süreci sağlıyor.

Assessment Systems işe alım süreçlerinde oyunlaştırmadan yararlanıyor.

İnsan Kaynaklarında en son trend: “Oyunlaştırma”

Assessment Systems tarafından Türkiye’de ilk kez kullanılan değerlendirme aracı, uygulanma şekli ile birçok kolaylığı da beraberinde getiriyor. İşe alım süreçlerinde adaylara oynatılan oyun ile psikometrik değerlendirmeler, tahmin analitiği ve yapay zeka teknolojisi bir araya getirilerek genel bir değerlendirme ortaya çıkartılıyor. Bu sayede işe alınacak adayların yetenekleri, dayanıklılığı, risk alma potansiyeli, baskı altında performans ve dayanıklılığı, dikkat seviyesi ve özgüveni gibi birçok özelliği ölçülüyor.

Neden Oyunlaştırma?

Geleneksel değerlendirme araçlarına kıyasla dijital, oyun bazlı değerlendirme araçları daha kısa zamanda ve daha fazla veri toplayarak, hem aday hem de şirket için daha iyi bir işe alım süreci sağlıyor. Uzun işe alım süreçleri adaylar açısından demotive edici ve yorucu olarak algılanırken, oyunlaştırma ile bu süreç daha eğlenceli ve kolay hale geliyor. Aracı kullanan adayların %87’si değerlendirme sürecinden daha fazla keyif aldığını, %80’i daha az stres yaşadığını belirtiyor. Adayların %83’ü değerlendirme yapan kurumla ilgili daha olumlu bir algıya sahip olduklarını söylüyor.

Oyun Bazlı Değerlendirme araçlarının kurum tarafında avantajları ise şu şekilde sıralanıyor:
– Şirketler uzun işe alım süreçlerinden %60 oranında zaman tasarrufu sağlıyor.
– Klasik değerlendirmelere göre %85 daha doğru tahmin gücü yapılıyor.
– Oyunlaştırma sayesinde değerlendirme stresini yenen adaylardan %85 daha fazla olumlu geri bildirim alınıyor.

Özellikle, stajyer ve yeni mezun alımları için en etkili yöntem

Oyun Bazlı Değerlendirme, akıllı telefon ya da tabletler üzerinden uygulanabiliyor. Bu araçların en önemli özelliği, özgeçmiş, deneyim, ayrıcalık ya da kıdem yerine, yetenek potansiyeline odaklanıyor olması. Uygulama, stajyer işe alımlarında, yeni mezun işe alımlarında ya da aday havuzunun geniş olması durumunda kullanılıyor ve adayların bilişsel yetenek, kişilik, yetenek ve duygusal zeka olmak üzere 4 farklı unsuru rahatça ölçülebiliyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.