Artık kullanıcılar Instagram içeriklerini indirebilecek

Şimdiye kadar, kullanıcılar Instagram içeriklerini indirebilmek için üçüncü-parti bir uygulama daha kullanmak zorundalardı.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg‘in, şirketin verilerini nasıl kullandığını ve Cambridge Analytica skandalının nasıl ortaya çıktığını gösteren kongre oturumunu takiben, sosyal ağın kardeş platformu Instagram, yakında platformda paylaştığınız bir içeriği indirmenize izin verecek bir araç geliştirdiğini duyurdu.

Bir Instagram sözcüsü konuyla ilgili TechCrunch‘a şunları söyledi:

Yeni bir veri taşınabilirliği aracı oluşturuyoruz. Yakında, fotoğraflarınız, videolarınız ve iletileriniz dahil olmak üzere Instagram’da paylaştığınız herşeyin bir kopyasını indirebileceksiniz.

Bu son zamanlardaki, kullanıcıların verileri üzerinde daha fazla denetim sağlama ve içeriğinizi Instagram’dan kaldırma, kişisel bir arşiv oluşturma veya farklı bir sosyal ağa geçmenin basit bir yolunu sağlamanın ilk adımıdır.

Facebook’un 2010’dan beri sunduğu Download Your Information aracına benziyor; bu araç, ağınızdaki etkileşimlerinizin daha kapsamlı bir paketini sunuyor ve kısa bir süre önce çağrılarınızın ve metin iletilerinizin geçmişlerini içeren günlükleri içeriyor.

Instagram, indirmenin ne içereceği hakkında daha fazla ayrıntı paylaşacağını ve bunun takipçileriniz ve takip listeleriniz, yorumlarınız ve hikayeleriniz gibi şeyler içerip içermeyeceğini yakında açıklayacağını söylüyor.

Uygulama bu adımı sadece kullanıcılarına iyilik olsun diye değil, aynı zamanda Avrupa Birliği’nin GDPR gizlilik yönetmeliklerine uymak için de atıyor. Çünkü önümüzdeki ay yürürlüğe girecek olan bu yönetmelik, tür hizmetler için veri taşınabilirliğini zorunlu kılacak.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.