Artık kimliklerin ayrışması çok zor

Kristal Elma’nın ikinci gününde Eli Acıman Sahnesi’nde yine reklamcılık dünyasına ilham veren ve yol gösteren konuşmalar devam ediyor.

İkinci günün ilk konuklarından biri de Oracle’dan Addy Cutts oldu. Telegraph, Lonely Planet gibi dünyaca ünlü yayıncı şirketlere çalıştıktan sonra online yayıncılara farklı data kaynakları ile verilerini zenginleştirmek için çalışmaya başladı. Reklamverenle medya ajansı arasındaki ilişkiyi doğru bir şekilde sağlamak için verinin en yararlı şekilde kullanılmasını sağlıyor.

Konuşmasına da yine reklam veren ve medya ajansının ortak hedefi olan müşteriyi konuşarak başladı.

“Aslında buradaki tüm bu konuşmaların merkezinde hedeflenen belli bir tüketici kitlesi var. Sizlerin müşterileriniz kimler? Neler satın alıyorlar? Onlarla bire bir iletişim kurabilmeniz için bu soruların cevaplarını bilmek sizin için önemli.”

Kimliklerin belirlenmesinin zorlaştığını belirten Cutts sözlerine şöyle devam ediyor:

“Son zamanlarda bu konuda çeşitli cihazlar, buluşlar ortaya çıksa da kimlik bilgisi, bunun yönetimi hala üzerinde çalışılan bir konu. Kimlik yönetimi açısından üçüncül bir yaklaşım belirlememiz gerekiyor. Örneğin satın alma ID’leri gibi pek çok tool var.  Bu toollar insanlardan ziyade cihazlarla etkileşim içerisinde. Çünkü artık çok fazla cihaz yer alıyor hayatımızda. Burada da şöyle bir problem ortaya çıkıyor: farklı cihazlar kullanılması kimliklerin ayrıştırılmasınıda zorluklar yaratıyor. Örneğin 3 farklı cihaz kullanımı 6 farklı oturumuna sebep olabiliyor.”

 

Cutts son olarak bibirinden farklı cihazlardan giriş yapıldığında verilerin ayrışması ve kimliklerin belirlenmesi için yöntemler belirlemenin altını çizdi.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.