Artık harekete geçme zamanı geldi

N2O COO’su Clare James, sürdürülebilirlik konusunda markalar kadar ajansların da harekete geçmeleri gerektiğini anlatıyor.

Sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda sektör artık konuştuğu gibi hareket etmeli.

Çocuklar, berbat ettik.

Endüstri olarak tüketicinin nabzını tutmamız gerekiyordu.

JWT Intelligence’ın yayınladığı rapora göre her on tüketiciden dokuzu, markaların gezegene ve insanlara bakmakla yükümlü olduğunu düşünüyor. Buna rağmen ajanslar, bu artan hesap verebilirlik ve sürdürülebilirlik taleplerine yanıt vermekte yavaş kaldı.

Oysa, markalar artık her şeyin farkında. Halkın değişen duygu durumunu görmezden de gelemezler. Bu yüzden ajanslar da aynısını yapmalı.

Markalar, artık tüketiciye gidiyor ve çok daha gerçek görünüyorlar. Aslında bizler, deneyimsel pazarlamacılar olarak markaları tüketici ile karşı karşıya getiriyoruz. Eğer ki sürdürülebilirlik gibi bir konuda markaların konuştukları gibi hareket etmelerini – taahhütlerini yerine getirme gibi- sağlayamıyorsak işimizi yapmıyoruz demektir. Tüketiciler markaları daha iyisini yapma konusunda zorladı. Şimdi sıra bizde! Artık kendimize meydan okuma zamanı geldi.

Deneyimsel kampanyaların büyük ölçekli ve fiziksel doğası, çevresel etkimizi görmek için bize özel bir sorumluluk veriyor. Üniformalar, eşantiyonlar, setler, nakliye, atık imhası… Bunların hepsi de daha iyi bir şeyler yapmak için birer fırsat.

Örneğin; Tesco, siyah plastik kullanımını bıraktı. Siyah plastik, geri dönüşüm merkezlerindeki otomatik ayıklama makineleri tarafından yanımlanamadığı için son derece sakıncalı görülüyordu. mağazalarındaki tüm kampanyalarımızda siyah örnekleme kaplarını kullanmayı bıraktık. Bu siyah plastik, geri dönüşüm merkezlerindeki otomatik ayıklama makineleri ile tanımlanamaz ve bu nedenle büyük bir hayır haline gelmişti. Ayrıca büyük bir meşrubat markası da geri dönüşüm için boş kutuları toplamaya
adadığı bir ekip kuruyor.

Sadece bu iki örnekle kalmayıp daha fazlasını görmeyi umuyoruz.

Biz de deneyim ve etkinlik sektöründe sürdürülebilirliğe öncülük etmeye karar verdik. Başkalarının takip edebileceği bir yol oluşturmak istiyoruz. Tüm sürdürülebilirlik hedeflerimizi ve eylemlerimizi Together Leading Change veya TLC olarak adlandırdığımız bir çerçevede buluşturduk. Ve bu çerçeveyi yaptığımız işi karşılaştırmak, bütçelemek, planlamak ve ölçmek için kullanıyoruz.

Üstelik TLC sadece çevre ile ilgili de değil. Hem insanları hem de gezegeni göz önünde bulunduran Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nde ortaya konan sürdürülebilirliğin geniş bir yorumunu taahhüt ediyoruz. Çabalarımızı kurumsal sosyal sorumluluk konusunda aldığımız ödülle doğruladığımız için gurur
duyuyoruz, ancak bu henüz başlangıç noktası. Üstelik daha iyisini yapabileceğimizi kabul etmekten de utanmıyoruz.

Ve bunu sizlerin de yapabileceğini biliyoruz.

Clare James
N2O COO

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 96. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.