artwork

“Artık aslanımız daha kuvvetli kükrüyor”

1 sene önce

0

Peugeot Türkiye Pazarlama Direktörü Gupse Kaplan, uzun geçmişiyle başlayarak markanın 2021’de geçtiği yeni kurumsal kimliğin özünü ve yansıttıklarını detaylandırırken değişimin sebebini de açıklıyor.

Zamanının bir adım önünde hareket eden ve yeniliklere hızla ayak uyduran Peugeot, yıllar içinde birçok değişim geçirdi. Geçtiğimiz sene ise marka stratejisini daha iyi yansıtan bir logo ve yazı karakteriyle karşımıza çıktı. Kurumsal kimlikte gittiği bu değişikliği müşteriyle temas ettiği tüm noktalara dağıtan marka, kullanıcıları için ‘kaliteli zaman’ vadediyor.

Campaign Türkiye Köklü bir marka olan Peugeot’nun tarihiyle ilgili kısa bir bilgi alabilir miyiz?

Gupse Kaplan Peugeot bir aile şirketi. 1810 yılında Jean-Frédéric ve Jean-Pierre II Peugeot tarafından, Hérimoncourt kasabasında Sous-Cratet olarak adlandırılan yerde, hidrolik değirmeninin çelik fabrikasına dönüştürülmesiyle kuruluyor. Aile ilk olarak, hepsi de çelikle ilgili olan aletler, yaylar, şemsiye iskeleti, korse iskeleti, kahve değirmenleri, saat parçaları, bisikletler ve benzeri ürünler olmak üzere farklı alanlarda üretim yapıyor. 1889 yılında Armand Peugeot, Paris’teki Dünya Fuarı’nda ilk Peugeot markalı aracını sergiliyor. Ünlü mühendis Léon Serpollet ile birlikte tasarlanan bu araç, ticari değildi ve buharla çalışan 3 tekerlekli bir araçtı. 1948 yılında üretilen Peugeot 203 ise İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra üretilen ilk otomobil oldu. Bu otomobil yarım küre şeklinde silindir kapağı ve V şeklinde supapları olan ilk yekpare model olma özelliğine sahip. Ayrıca yarım milyon adetten fazla üretilen ilk Peugeot oldu. 2021 Ekim ayında 211’inci yılını kutlayan Peugeot, günümüzde benzersiz sürüş keyfi ve en yenilikçi teknolojileri sunan binek ve hafif ticari araç modellerini tüketicilere sunmaya devam ediyor.

Campaign Türkiye Markanın yeni kurumsal kimliğini nasıl açıklarsınız?

Gupse Kaplan Kısaca açıklamak gerekirse “zamandan bağımsız” derim. Sürekli daha hızlı dönen bir dünyada, “zaman” en nadir ve en değerli varlıklardan biri haline geldi. Peugeot bu dünyada, bunu yapmak isteyenlere şimdiki anın tadını çıkarma ve sunduğu her şeyden yararlanma imkanı tanımayı amaçlıyor.

Peugeot bugün hâlâ faaliyetini sürdüren en eski otomotiv markası; tüm tarihi boyunca da zamana ayak uyduran bir marka olduğu görülüyor. Hatta zamanının bir adım önünde hareket ederek, yeniliklere hızla ayak uydurarak, değişimleri öngörmüş ve yeni mobilite çözümlerinin önünü açmış bir marka. Endüstriyel, teknolojik, politik, sosyal, dijital ve şimdi de çevresel olmak üzere tüm devrimleri yaşadı. Bugün enerji geçişi ve sıfır-karbon sürdürülebilir bir gelecek, marka stratejisinin merkezinde yer alıyor. Tüm bunlar Peugeot’nun DNA’sını oluşturuyor. Yeni kurumsal kimliğimiz de markamızın bu DNA’sını en iyi şekilde yansıtmak üzere hazırlandı.

Peugeot markası 1850’den bu yana, hepsi de aslan amblemini taşıyan 10 farklı logoya sahip oldu. 2021’in Şubat ayında Peugeot Design Lab, muhteşem bir aslan başı ile süslenen yeni armayı tasarladı. Yeni tasarım daha modern, daha kaliteli ve daha zarif bir 11’inci versiyon olarak tanıtıldı. Sonsuza kadar var olabilecek bir logo üzerine çalışıldı. Logonun zamandan bağımsız olarak mümkün olduğunca uzun ömürlü olması planlandı. Yeni logo, Peugeot’nun dün ve bugün ne anlama geldiğini, yarın ne anlama geleceğini somutlaştırıyor.

Maksimum görünürlük için güçlü, iddialı ve orantılı bir aslan kafasına vurgu yapıldı. İddialı, gururlu ve dengeli bir arma ortaya çıkarmak için armanın kontur ve dengesi de titizlikle araştırıldı.

Son olarak Peugeot markasının yazı karakteri de tamamen yeniden tasarlandı. Bu değişim de görsel kimliğin modernliğini vurguluyor.

Campaign Türkiye Yıllar içinde Peugeot markası nasıl bir yolculuk geçirdi?

Gupse Kaplan Peugeot özellikle son 10 yılda, tüm ürün gamını yeniledi; gençleşti, yeni mobilite çözümleri sundu. Diğer bir deyişle orta-üst segmentte yer alan araçlarıyla kullanıcılarının karşısına çıkmaya başladı. Ürünleri, teknolojisi ve hizmetleriyle ana akım markalardan ayrışmayı hedefleyen Peugeot, bunu da yenilikçi ruhu ve DNA’sıyla gerçekleştiriyor. 

Örneğin, 2016’da 3008’in yenilenmesi ile marka büyük bir atak gerçekleştirdi. 3008’i, 5008, onu da 508 takip etti. Bu modeller markanın yüzünü tamamen değiştirdi. Yeni 2008 ise SUV segmentinde bambaşka bir dünyanın kapısını araladı. Marka gözle görülür biçimde yükselişe geçti. Bugün Peugeot modellerinin her biri; ürün özellikleri, teknolojileri ve tasarımlarıyla kendi segmentinde referans konumunda. 

Bunun yansıması olarak 2021 yılında Peugeot e-Expert ve 2019 yılında Partner ile “Yılın Uluslararası Ticari Aracı” ve üç kere “Yılın Otomobili” (2014 yılında Peugeot 308, 2017 yılında Peugeot SUV 3008 ve 2020 yılında Peugeot 208) seçilerek başarısını perçinledi. Hepsinden önemlisi, hem binek otomobiller hem de hafif ticari araçlarıyla elektrikli bir ürün gamı oluşturdu. Ürünlerde yaratılan bu katma değer, marka kimliğine de sirayet etti diyebiliriz. Böylelikle ürünlerde yaratılan değerler, marka kimliği üzerinde yapılan çalışmalarla mükemmelleştirildi. 

Campaign Türkiye Sadece logo mu değişti yoksa farklı alanlarda da değişime gidildi mi?

Gupse Kaplan Hayır, bu değişimi 360 derece düşünebilirsiniz. Sadece logo ya da yazı karakteri değil değişen. Bu değişim müşterilerimize temas ettiğimiz her noktada görülüyor; tüm uygulamalarımıza, web sitemize, iletişimimize, satış noktalarımıza ve aynı zamanda tüm ürünlerimize yansıyor.

2021 yılına hızlı başlayan Peugeot’nun tamamen yenilenen logosu, ilk kez yeni Peugeot 308’de kullanıldı. Bu gelişmeye ek olarak; yetkili satıcı ağımız, web sitemiz ve tüm temas noktalarımız; yenilenen pazarlama argümanlarımız ve iletişim dilimiz doğrultusunda tek, tutarlı ve işlevsel bir sistem içerisinde devreye alınmış oldu. 

Yoluna yeni bir logo ve yeni kurumsal kimlikle devam eden Peugeot’nun web sitesi artık tüm bu deneyiminin bir parçası ve “çevrim içi satış noktası” haline geldi. Sade, etkili, içgüdüsel, sürükleyici, son derece görsel, dinamik ve iş odaklı, mükemmel akıcı bir satış deneyimi sunuyor. Peugeot ile çevrim içi geçirilen zamanlar; faydalı, verimli, kaliteli ve keyifli anlar haline geliyor.

Yetkili satıcılar ise artık daha insan odaklı, daha görsel ve hatta daha eğitici bir deneyim sunan yerlere dönüşüyor. Amaç, enerji geçişinin ivmesini somut olarak deneyimlemek, yeni ulaşım seçeneklerini ve yeni teknolojileri keşfetmek.

Peugeot ile web sitesinde geçirilen zaman ise geleceği öngörme olanağı sunan kaliteli bir deneyim. Bu nedenle web sitesi ve yetkili satıcılar birbirini tamamlıyor ve Peugeot ile geçirilen zamanın kalitesini artırıyor.

Campaign Türkiye Bunca yıldan sonra gelen değişim risk barındırıyor mu? 

Gupse Kaplan Büyük markalar kendilerini geleceğe yansıtmak için daima DNA’larına ve değerlerine güvenirler. Peugeot çok köklü bir marka olduğu için bu tarz değişiklikleri kaldırabilecek durumda.

Campaign Türkiye Marka tarihinde yeni bir sayfa açıldı, bizler de bu heyecana tanıklık ediyoruz. Yeni dönemi nasıl tanımlıyorsunuz?

Gupse Kaplan Artık aslanımız daha kuvvetli kükrüyor. Logomuzda bulunan aslan amblemi, güçlü ve iddialı bir marka olmayı yansıtıyor. Bu da Peugeot’yu zamansız bir marka yaparak bir yandan da geçmiş ile gelecek arasında bağ kuruyor.

Campaign Türkiye Sizce bu değişim yolculuğunda öne çıkan en önemli unsurlar nelerdir?

Gupse Kaplan Logodaki değişim; marka vaadi; değişimin tüm uygulamalarımıza, web sitemize, iletişimimize, satış noktalarımıza ve aynı zamanda tüm ürünlerimize yansıyacak olması.

Campaign Türkiye Marka kimliğinde değişimi neden gerekli gördünüz? İlerleyen süreçlerde nasıl şekilleneceğini düşünüyorsunuz?

Gupse Kaplan Daha önce de belirttiğimiz gibi marka 2010 yılından bu yana büyük bir atılım içerisinde. Bu değişim yeni kurum kimlikle de desteklenmiş oldu. Yeni logomuz mesela, Peugeot’nun yükselişinin bir onayıdır. İkinci nesil 308 ile başlayan “8” serisi örneğini takiben, ürünlerimizin geliştirilmesine ve kalitesine çok özen gösterildi, değer verildi. Yeni bir döngüye girdik ve orta-üst segment odaklı büyüme stratejimizi sürdürmek için yenilikçi ürünler sunmaya devam edeceğiz.

Müşterilerimizin bugün olduğu gibi gelecekte de daha kaliteli yaşayabilecekleri, daha arzu edilebilir bir marka yaratarak gelecekte de marka kimliğimizi güçlendirmeyi sürdüreceğiz. Yeni logomuzun bulunduğu her noktada müşterilerimizin zamanını kaliteli değerlendirmesini sağlayarak, orta-üst segmentte yer alan ürünlerimizle pazarda yükselerek ilerlemeyi hedefliyoruz.

Campaign Türkiye Globalde ve yerel uygulamalar arasında farklılıklar var mı?

Gupse Kaplan Elbette yok. Peugeot Türkiye olarak tüm gerekli iyileştirmeleri globale paralel olarak yapıyoruz. Şunu da özellikle belirtmek isterim; marka bilinirliği Fransa ve Avrupa’da her geçen gün artıyor. Bunun Türkiye’de de yansımalarını görüyoruz.

Campaign Türkiye Yaşanan değişim, kullanıcılarınıza bulunduğunuz taahhütlere de yansıdı mı?

Gupse Kaplan Peugeot kullanıcılarına zamanlarını daha kaliteli geçirmelerini vadediyor. Amacımız Peugeot ile kullanıcılarının her anlarını zengin, yoğun ve sıra dışı anlara dönüştürmek.

Bu söylem Peugeot’yu otomobillerimizdeki deneyimi güçlendirecek ve geçirilen her anı kaliteli zamana çevirecek radikal yeniliklere yöneltti. Örneğin; otomotiv dünyasında daha önce görülmemiş, optimum manevra kabiliyeti sağlayan kompakt direksiyon simidinin yanı sıra e-toggle kısayolu ve olağanüstü ergonomisiyle 3D ekranı sayesinde, benzersiz bir sürüş deneyimi sunan Peugeot i-Cockpit gibi…

Campaign Türkiye Türkiye’de pazarlamada ve iletişimde nasıl aksiyonlar alıyorsunuz?

Gupse Kaplan Yeni marka kimliğimizle TV ve açıkhava kullanımları yaptık, toplumun önde gelen kanaat önderleriyle “influencer” marketing projeleri ürettik. Popüler yazlık mekanlarda hedef kitlemize dokunan, “her alanda kaliteli zaman yaratma” mesajı veren etkinlikler de düzenledik. 

Müşterilerimizle etkileşim içinde olarak test sürüşü, hafta sonu etkinlikleri ve ziyaretçi ayrıcalıkları sunarak premium noktalarda yaz sonuna kadar yer aldık.

Yeni modellerin lansmanının yanı sıra ziyaretçilerimize ayrılmış Peugeot Lounge alanları, vale bekleme noktası, VIP havalimanı transferi ve interaktif hafta sonu aktiviteleri ile ziyaretçilere özel ayrıcalıkları hayata geçirdik.

Dijital tarafta ise Instagram ve Youtube’da influencer pazarlama projeleriyle marka imajına katkı sağlayacak ve hedef kitlemizle buluşabileceğimiz iş birliklerini hayata geçirdik.

İş birliği yaptığımız influencer’lar, markamızı kendi özel hayatlarına dahil ederek Peugeot modelleriyle sürüş deneyimlerini doğal ve samimi bir şekilde takipçileriyle paylaştı.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 119. sayısında yayımlanmıştır.