artwork

Arsenal ve Adidas kötüye giden yaralama suçlarına dikkat çekiyor

1 sene önce

0

Arsenal FC efsanesi Ian Wright ve futbol hayranı Idris Elba, hayati öneme sahip bıçak karşıtı suç kampanyasına önderlik ediyor.

Yeni yıl arifesinde, 16 yaşındaki bir çocuk Londra’nın batısında bıçaklanma sebebiyle öldü. Croydon yakınlarında ölümcül şekilde yaralanmış 15 yaşındaki bir çocuğun bulunmasından kısa bir süre sonra bulundu. Tüm bu zamansız ölümler, başkentteki genç cinayetlerini 30’a çıkardı (kayıtların başlamasından bu yana en yüksek sayı); öldürülen en genç iki kişi sadece 14 yaşındaydı.

Yıllarca süren bariz endişeye rağmen “bıçaklama salgını” nasıl kötüye gidebilir? Yaşamla ölüm arasındaki fark olabilecek 750 gençlik merkezinin kapanmasının sebebi olarak, gençlik hizmetlerine ayrılan fon 2011’den bu yana neden %70 düştü?

Bu Noel’de bir zamanlar oğullarının oturduğu boş koltuğa bakan yaklaşık 30 aile yan yana idi.

“No more red”

Birkaç makale hariç, çoğu insan sorunun boyutunu bilemiyor ancak 7 Ocak’tan beri Twitter ve LinkedIn’de birbiri ardına yazılar okudum. Bıçaklama salgını ön sayfalara geri döndü. İnsanlar konuşuyor, insanlar kızgın, insanlar o hayatların boşa gitmediğinden emin olmak istiyor.

Neden? Çünkü “No more red” muazzam bir iş çıkardı. Pazar günkü Arsenal ve Nottingham Forest arasındaki FA Cup çarpışması sırasında insanların dikkatini artan vaka sayılarına çekti. Londra sokaklarında akan kanı ortadan kaldırma tutkularını simgeleyen her Arsenal futbolcusu, kulübün her zamanki kırmızısı yerine tamamen beyaz bir forma (gömleklerin sponsorluk logoları ve oyuncu isimleri dahil) giydi.

Şimdi bizim dikkatimizi çekiyorlar; kampanya, şiddet riski altındaki topluluklardan olan Londralılar’ı destekleyecek birden fazla yıla yayılacak bir ortaklığı başlattı. 35 yıla varan toplulukla çalışma deneyimini kullanan Arsenal, daha fazla kan dökülmesini önlemek için aktif olarak Adidas ile iş birliği yapacak.

Künye

Markalar: Arsenal ve Adidas
Ajans: Iris
Yönetmen: Tom Day
Prodükisyon Şirketi: Outsider

Imogen Watson

Campaign İş ve İlham Editörü 

Senin için
Tümünü göster
iPhone’un çekim kalitesi Hintli film yönetmenini etkiledi

Apple, Hindistan’da yaratılan ilk “iPhone’la çekilen”, 30 dakikalık Bollywood tarzı...

Purina, Felix ve Robbie Williams’ı bir araya getirdi

Purina’nın heyecanlı kedisi Felix ve Robbie Williams’ı bir araya getiren proje kapsamında ünlü...

Babanız elektrikli otomobil alırsa…

Kevin Bacon ve kızı, eğlenceli Hyundai Ioniq 6 reklamı için...