Arçelik’ten yerli mekanik ventilatörü için seri üretim

Arçelik, COVID-19 pandemisinin tedavisinde hayat kurtaran mekanik ventilatörlerin seri üretimini üstlendi.

Arçelik, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde, Sağlık Bakanlığı’nın liderliğinde, Biosys tarafından geliştirilen cihazın ilk prototipini Aselsan ve Baykar iş birliği ile tasarlayıp test etti.

Beyaz eşya ve tüketici elektroniği alanında faaliyet gösteren şirket, ihtiyaca göre şekillenebilen esnek üretim kabiliyetleri ile son yıllarda farklı iş alanlarında da ürün ve projeler geliştiriyor. Yerli mekanik ventilatörün prototipi, şu ana kadar çok sayıda Start-up’ın ürünlerinin ticarileşmesi ve seri üretime geçebilmesinde önemli görevler üstlenen Arçelik Garage’da geliştiriliyor. Hızla prototipini tasarlayana marka, mekanik ventilatörün seri üretimini en yeni dijital teknolojilerle donatılan Arçelik Çerkezköy Elektronik İşletmesi’nde gerçekleştiriyor. Ve 15 Nisan’a kadar 100 adet, Mayıs ayı sonuna kadar ise 5000 adet cihazın üretimini tamamlamayı hedefliyor.

Kollektif olarak yürütülen projede; 60’ı Arçelik, 60’ı Baykar ve Aselsan çalışanı olmak üzere toplam 120 Türk mühendisi görev yapıyor. Proje ve üretim ekibi karantina koşullarında çalıştığı ve üretim bölümüne görevliler dışında kimsenin girişine izin verilmediği de Arçelik’in internet sitesinde yaptığı açıklamada önemle belirtiliyor.

Herhangi bir kâr amacı gütmeksizin, maliyetiyle üretiminin gerçekleşeceği cihazın, tüm “tasarım iyileştirme”, “endüstrileştirme” ve “yerlileştirme” know-how’ını Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na hibe edilecek.

Arçelik konuyla ilgili web sitesinde yaptığı açıklamayı ise şu satırlarla tamamlıyor: “Bu topraklardan çıkıp global bir şirket olan Arçelik, insan hayatını kurtarmaya yardımcı olacak, ülkemiz için değer yaratan bir projenin parçası olmanın verdiği büyük onur ve motivasyonla bundan sonra da insanlığa faydalı çözümler geliştirmek için var gücüyle çalışmaya devam edecektir.”

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.