Apple yeni güncellemesinde reklam engelliyor

Apple’ın son yazılım güncellemesinde medya sektörü için kötü haberler var. Apple, Blockr gibi reklam engelleme uygulamalarını kabul etti. Blockr, birçok mobil uygulamada olduğu gibi Apple’ın Safari tarayıcısında da mobil reklamcılığı ekseriyetle engellemeyi vadediyor.

Reklamverenler, Apple’ın mobil cihazlarda müşterileri için reklamları engellemelerine kolaylık sağlayarak kendi kar-zarar hanelerine zarar vereceğinden endişeleniyorlar. Çünkü birçok reklamveren reklamcılık gelirlerine bağımlı bir durumda ve onların mobildeki hedef kitlesi hızla büyüyor.

Buna karşın yeni iOS yazılımında aynı zamanda Apple News adında medya şirketlerinin yayın içeriği tasarlayacakları bir haber okuma uygulaması getiriyor. Birçok medya şirketi şimdiden Apple News’e sponsorlarıyla beraber içerik sağladığını şimdiden açıkladı. Örneğin GQ, Apple News’e içerik sağladı, sponsoru olarak Burberry de buna katıldı.

Böylece reklamverenler de reklam gelirlerinin tamamını Apple News aracılığıyla muhafaza edebilecekler, tabii reklam alanlarını kendileri için ayırmaları şartıyla. Buna göre Apple da bu reklam satışlarından %30 pay alacak.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.