Apple sonunda iPad’in isim hakkını satın aldı

Apple ve Çin markası Proview arasındaki uzun süredir devam eden iPad isim hakkı anlaşmazlığı Apple’ın şirkete 60 milyon dolar ödemesiyle çözüldü.

Proview, iPad isminin haklarını 2000 yılında aldığını ve Çin piyasalarında ismin haklarının kendisinde olduğunu iddia ediyordu. Ancak, Apple, 2009 yılında ismin dünya genelinde haklarını satın aldığını öne sürüyordu.

Apple, iPad isminin küresel haklarını, Tayvan’da Proview’e bağlı bir şirketten 55.000 dolara satın almıştı. Ancak Çin, Tayvan’daki şirketin isim haklarını satmaya yetkisi olmadığını söylüyordu.İki şirket arasındaki anlaşmazlık sonucu Apple, Çin’in bazı bölgelerinde iPad ürünlerini piyasadan geri çekmişti.

Guangdong’da bir mahkeme iki şirketin anlaşmaya varması çağrısında bulundu. Mahkeme yaptığı açıklamada, anlaşmazlığın sona erdiğini ve Apple’ın mahkemenin hesabına 60 milyon dolar yatırdığını söyledi.

60 milyon dolar Proview’in talep ettiği 400 milyon doların yanında çok az kalıyor ancak Çin piyasalarında Apple çok fazla talep gördüğünden şirketin Çin’deki satışların etkilenmemesi için anlaşmaya vardığı söyleniyor.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.