Apple kadın girişimcilere kodlama kampı fırsatı sunacak

Apple kadın girişimciler için kodlama ve tasarım odaklı kamp açacak. İki hafta sürecek kamp, teknoloji sektöründe kadın nüfusu artırmayı amaçlıyor.

2018’de şimdiye kadar girişim sermayesi fonlarının sadece %2.2’si kadınlar tarafından kurulan girişimlere ait. Bunun birkaç sebebi var fakat Apple, tasarım ve kodlama yardımı sunarak bu problemi çözmeye çalışıyor.

Şirket, Cupertino’daki kampüsünde iki haftalık bir teknoloji laboratuvarı sunacak. Apple uzman ve mühendisleri, katılımcılara bire bir olarak uygulama geliştirmek için rehberlik edecek. Bu, Apple’ın en iyi liderlerinin mentorluğunu, ilham, ve içgörülerini kapsıyor.

Katılımcı girişimciler, seanslara en fazla üç kişi gönderebiliyor. En az bir kadın developer, bir kadın kurucu, kurucu ortak veya CEO olması gerekiyor. Üçüncü kişi ise herhangi bir cinsiyetten olabilir. Apple üç ayda bir bu kodlama laboratuvarlarının faal olacağını belirtiyor ve ilki ocak ayında başlıyor. Her seferinde 20 girişim kabul edilecek.

İki hafta sonunda katılımcılarla olan ilişki bitmeyecek. Girişimler, girişimin içinde bulunduğu sektörü iyi bilen bir Apple developer’ı tarafından takip edilecek. Ayrıca girişimler Apple Developer Program’a üyelik kazanıyor. Böylelikle uygulamalarını App Store’a gönderebiliyorlar. Girişimin kurucusu, kurucu ortağı veya CEO’su bir kadın developer ile birlikte Apple’ın Worldwide Developers Conference’ına katılabiliyor.

Teknoloji sektöründe çoğunlukla erkekler var. 2017’de Apple’daki teknoloji işlerinin sadece %23’ünde kadınlar vardı. Bu, 2014’teki duruma göre az da olsa bir gelişmeydi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.