Site icon Campaign Türkiye

Apple 2030 yılına kadar tüm ürünlerini karbon nötr yapmayı hedefliyor

Apple, son dönemde yenilenebilir enerji alanında önemli adımlar atıyor. Teknoloji devi, yayınladığı yeni raporda 2030 yılına kadar tüm ürünlerini karbon nötr hale getirmeyi hedeflediğini bildirdi.

Apple, 2017 yılında genel merkezini Apple Park’a taşımıştı. Bu kampüs çatısında barındırdığı 17 megavatlık güneş panelleri sayesinde yüzde yüz yenilenebilir enerjiyle çalışmaya devam ediyor. Apple kendini yalnızca karbondan arındırmakla kalmıyor aynı zamanda üretici ortaklarını da buna teşvik ediyor.

Firma, 2030 yılına kadar tüm ürünlerini karbon nötr hale getirmeyi hedeflediğini yaptığı açıklamada bildirdi. Apple’ın açıklamasına göre üretici ortakları 13 gigawatt’tan fazla yenilenebilir enerji kurulumuna ulaşmış durumda. Geçen yıla göre büyümenin yüzde 30 olduğunu belirten firma,28 ülkede faaliyet gösteren250’den fazla tedarikçisinin 2030 hedefine bağlı kalacaklarını taahhüt etmiş durumda. Apple’a göre 2030 yılı hedeflerine ulaşmak için20 gigawatt kadar yenilenebilir enerjiye ihtiyaç duyuluyor.

Apple, yalnızca geçen yıl Supplier Clean Energy Program kapsamında yaklaşık 3.8 milyon otomobilin yollardan kaldırılmasına denk gelen 17,4 milyon metrik ton CO2emisyonunun önlendiğini belirtiyor. Apple, Green Bond programına 2016 yılında 4,7 milyar dolarlık bir yatırımla başladı ve bugüne kadar 3,2 milyar doların üzerinde ödeme yaptı. Bu kaynak tedarik zincirini karbondan arındıracak projelere aktarılıyor.

Apple örnek olarak 320 megavat elektrik üreten IP Radian Solar projesini gösteriyor. Şirket ayrıca Çin ve Japonya’da yaklaşık 500 megavatlık güneş ve rüzgar yatırımı da yaptı. Her yıl milyonlarca telefon üreten Apple’ın tedarik zincirini karbon nötr veya yüzde yüz yenilenebilir hale getirmesi önemli bir adım.

Exit mobile version