artwork

Apartmandan kiracılarına araba kullanmamaları için aylık 100 dolar

7 sene önce

0

San Francisco’daki Parkmerced apartmanları, Uber ile yaptığı işbirliğiyle, kiracılarına araba kullanmamaları için para ödemeye başlayacak.

Her ay, kiracılar Uber ve Clipper ile kullanılmak üzere ya da otobüsle trenler için yerel toplu taşıma kartları almaları için 100 dolar değerinde bir teşvik parası alacaklar. Uber işbirliğiyle oluşturulan program ayrıca apartmanların yakınındaki toplu taşıma duraklarına götürmek için 5 dolarlık bir sabit fiyat uygulaması sunuyor. Bunun yanı sıra eğer potansiyel bir kiracı gelip bir daireyi görmek isterse de ücretsiz olarak bir Uber arabası onu getirip geri götürüyor.

Maximus Real Estate Partners’ın Kurucusu ve Parkmerced’ın imarcısı Rob Rosania, “Burada yapmaya çalıştığımız şey, arabasız bir yaşama uzanan köprüyü kurmak” yorumunu yapıyor.

En son 3200 apartman ve 10 binden fazla oturana sahip ve bu şekilde şehrin %1’ini oluşturan bu yeni yerin hacminin büyüklüğü şirkete yeni bir şey denemeleri için bir fırsat verdi.

İmarcılar bu çalışmayı 9000 apartmana genişletmeyi planlıyorlar ve bu alanda trafik zaten yoğun olduğu için daha çok insanı alternatif ulaşım yollarına teşvik etmeleri gerekiyor. Bu yatırımın geri dönüşünü de ilerde almayı bekliyorlar; bunlardan biri artık o kadar çok park alanı sunmak zorunda kalmamaları olabilir örneğin.

Söz konusu yeni program, gayrimenkullerle ilgili – sadece ulaşım için değil, enerji ve bağlantılı çevreler gibi konularda da – deneysel çalışmalar gerçekleştirmesi için kurulan yan kuruluş Parkmerced Labs ile birlikte yapılan dokuz aylık bir çalışmanın sonucunda ortaya çıktı.

Sürdürülebilir bir dünya için imarcılar sadece daha iyi yeni binalar yapmakla yetinmeyip mevcut binaları da iyileştirmenin çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. Eğer gelecek 30 yıl boyunca yapılacak tüm binalar sıfır enerji tüketecek şekilde tasarlanırsa global karbon emisyonunun %5 oranında azalacağını söylüyorlar. İklim değişikliğinde bir fark yaratmak için mevcut binalar da planın bir parçası olmalı.

Parkmerced, arabasız bir yaşam planlarına yardımcı olması için ilerde bisiklet paylaşımı ve saatlik araba kiralama hizmetleri de sunmayı umuyor.


Kaynak:
Fast Company

 

Senin için
Tümünü göster
iPhone’un çekim kalitesi Hintli film yönetmenini etkiledi

Apple, Hindistan’da yaratılan ilk “iPhone’la çekilen”, 30 dakikalık Bollywood tarzı...

Purina, Felix ve Robbie Williams’ı bir araya getirdi

Purina’nın heyecanlı kedisi Felix ve Robbie Williams’ı bir araya getiren proje kapsamında ünlü...

Babanız elektrikli otomobil alırsa…

Kevin Bacon ve kızı, eğlenceli Hyundai Ioniq 6 reklamı için...