artwork

Anadolu Grubu sürdürülebilirlik hedeflerini açıkladı

4 ay önce

0

Anadolu Grubu, faaliyet gösterdiği her alanda sürdürülebilirlik stratejisini hayata geçirdiğini açıkladı. ‘Anadolu’dan Yarınlara’ adı verilen plan kapsamında, grup, 2030 yılına kadar kapsam 1 ve 2’de sera gazı salımlarını 2020 yılına göre yüzde 50 azaltma ve 2050 yılına kadar da net sıfır şirket olma vizyonu ile çalışmayı hedefliyor. Yapılan açıklamaya göre, Anadolu Grubu 2030’a kadar operasyonlarının yüzde 50’sinde, 2050’de yüzde 100’ünde izlenebilir olmayı, kadın yönetici oranını 2030 yılında yüzde 35’e, 2050’ye kadar da yüzde 50’ye çıkarmayı planlıyor.

Anadolu Grubu, sürdürülebilirlik çalışmalarını ve bu kapsamdaki gelecek hedeflerini açıkladı. ‘Anadolu’dan Yarınlara Sürdürülebilirlik Stratejisi’ adı verilen strateji programı kapsamında, 3 değer alanı altında 12 ana konuya odaklanıldı. Yapılan açıklama göre, Anadolu Grubu, stratejisinin ilk aşamasında her değer alanı için ayrı birer hedef koyarken, 2030 yılına kadar kapsam 1 ve 2’de sera gazı salımlarını 2020 yılına göre yüzde 50 azaltma, 2050 yılına kadar ise net sıfır şirket olma vizyonu ile çalışma taahhüdü verdi. Öte yandan grup, 2030’a kadar operasyonlarının yüzde 50’sinde, 2050 yılında ise yüzde 100’ünde izlenebilir olmayı hedefliyor. Kadın yönetici oranının da 2030 yılında yüzde 35’e, 2050 yılına kadar ise yüzde 50’ye çıkarılması planlanıyor.

Sürdürülebilirlik stratejisinin açıklandığı toplantıda değerlendirmelerde bulunan Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, sürdürülebilirliğin artık ülkelerin ve kurumların ajandasında olması gereken yere, yani ilk sıraya taşındığına dikkat çekti. Özilhan, “Ortak geleceğimize yönelik ciddi tehditler karşısında dayanıklılığımızı artıracak stratejiler oluşturmamız ve tüm paydaşlarımızla birlikte hızlı adımlarla eyleme geçmemiz gerekiyor. Bu bakış açısıyla Anadolu Grubu olarak, ‘yarın için bugünü iyileştir’ diyoruz. Doğanın, insanın, işin yarını için bugünü iyileştirmeyi, kurumsal sürdürülebilirlik prensibimiz olarak benimsiyoruz” dedi.

Sürdürülebilirlik kavramının, dünyanın bu kelime ile 1980’li yıllarda tanışmasından çok önce, Anadolu Grubu’nun vizyonuna, değerlerine, iş yapış şekline kazındığını vurgulayan Özilhan, “Grubumuzun sürdürülebilirlik altyapısını da güncel ihtiyaçlar doğrultusunda yeniden inşa ettik. Çalışmalarımızda Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, Avrupa Yeşil Mutabakatı, Küresel Raporlama İnisiyatifi ve Dünya Ekonomik Forumu Paydaş Kapitalizmi Göstergeleri başta olmak üzere uluslararası taahhütlerin rehberliğinde ilerliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Senin için
Tümünü göster
İstanbul’da hava kirliliği yüzde 9 arttı

İstanbul’da hava kirliliği bir önceki yıla göre geçen sene yüzde...

Bill Gates çiftlik hayvanlarının ürettiği metan gazını engellemeye çalışıyor

ABD’li milyarder iş insanı Bill Gates, çiftlik hayvanlarının daha az...