artwork

Amerikan Hastanesi sanat ve teknolojiyi birleştirdi

7 ay önce

0

Amerikan Hastanesi, yaratıcı ajansı Glamly ile birlikte, 14 yıldır sponsoru olduğu Contemporary İstanbul için önemli bir projeyi hayata geçirdi.

Amerikan Hastanesi bu yıl yaratıcı ajansı Glamly ile birlikte Contemporary için yapay zeka teknolojisinden faydalanılan görsel bir projeye imza attı. Hastalıklı dokuların mikroskobik patolojik görüntülerin sanatsal çağrışımlarla kullanılması olarak adlandırılan “pathart”dan ve yapay zekadan ilham alarak insan hücrelerindeki sanatı, sağlık ve teknoloji yardımıyla birleştirdi. Amerikan Hastanesi bu yaratıcı çalışma ile bugüne kadar yapay zekadan faydalanarak çalışma üreten Türkiye’deki ilk sağlık markası oldu.

Projenin çıkış noktasında insan ve insanın hücrelerinde taşıdığı sanat yer alıyor. Rahmindeki hastalıkla mücadele eden dünyaca ünlü Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun rahim hücrelerine, kulağını feda eden Hollandalı ressam Van Gogh’un kulak hücrelerine ve psikolojik hastalıklarla mücadele eden Katalan kökenli ressam, “Salvador Dali’nin beyin hücrelerine bakışı nasıl olurdu?” sorusundan ilham alındı. Hücrelerde gezinen sanatı büyük sanatçıların gözünden görmek ve onların yorumlarıyla tasarıma dönüştürmek için yapay zeka algoritması olan Midjourney kullanıldı. Projede, sanatçıların hastalıkla mücadele ettiği hücrelerine sanatsal bir bakış açısı getirildi. Ortaya geçmişle geleceği aynı noktada birleştiren ve insan bedeninin muhteşemliğini kanıtlayan sanat akımlarının kullanıldığı sanat eserleri çıktı. 

Künye

Reklamveren: Amerikan Hastanesi

Reklamveren Yetkilisi: Arda Ceyhan, Seda Acar, Tanla Silay, Gülben Erkmen

Yaratıcı Ajans: Glamly Agency

Ajans Yöneticisi: İbrahim Akan

Yaratıcı Yönetmen: Irmak Barbarosoğlu

Müşteri Direktörü: Barlas Çetin

Jr. Müşteri Temsilcisi: Burcu Şenay

Sr. Sanat Yönetimi: Özge Atik

Sanat Yönetimi: Simay İçöz

Metin Yazarı: Hacer Yenişar

Senin için
Tümünü göster
MoneyPay: Migros’tan hayatı kolaylaştıran uygulama

Migros, perakende satış tecrübesini finans dünyasıyla buluşturduğu MoneyPay ile finans...