Amazon’dan iklim değişikliğine 2 milyar dolar yatırım

Amazon iklim teknolojisine 2 milyar dolar yatırım yapacak. İklim Güvence Fonu adı verilen yeni fonu, ulaşım ve lojistik, enerji üretimi ve depolama, dairesel ekonomi ve tarım alanlarında çalışan şirketlere yatırım yapacak.

Amazon’un 2040 yılına kadar karbonu sıfırlamayı planladığını açıklamasından dokuz ay sonra, şirket şu anda bu hedefe ulaşmak için bu iklim teknolojisine 2 milyar dolarlık bir iç yatırım sermayesi fonu başlatıyor.

Amazon CEO’su Jeff Bezos, şirketin yeni fonu Climate Pledge Fund (İklim Güvence Fonu) hakkında yaptığı açıklamada, “Her muhtemel yatırım sıfır karbon amacını hızlandırma ve gezegeni gelecek nesiller için korumaya yardımcı olarak bu potansiyelini değerlendirme üzerine olacak,” dedi.

Bezos, üretim öncesi aşamasındaki girişimlerden oturmuş şirketlere kadar tüm seviyelerdeki şirketlere destek olacaklarını söyledi. Amazon; ulaşım, lojistik, enerji üretimi, depolama, imalat, gıda ve tarım gibi sektörlerde faaliyet gösterene çeşitli şirketlere yatırım yapacak. Şirket, ekonomiyi ‘karbonsuzlaştırmayı’ ve gezegeni kurtarmayı hedefleyen fona başka yatırımcıları da çekmek istiyor.

Geçen yıl Amazon, elektrikli dağıtım kamyonlarını sıfırdan yapan bir girişim olan Rivian’da 700 milyon dolarlık bir finansmana öncülük etti; Amazon, milyonlarca metrik ton CO2 tasarruf edilmesine yardımcı olacak 100.000 araç satın almayı planladığını ve ilk kamyonların 2021 yılına kadar yollarda olacağını söyledi.

Şirket ayrıca “Appalachia’daki ormanları koruma” gibi projeleri destekleyen 100 milyon dolarlık bütçeyle emisyonları dengeleyebilecek projelere de yatırım yapıyor.

Dünyanın sıfır karbon sıfır emisyona ulaşması için gereken teknolojinin bir kısmı zaten var ve sadece ölçeklendirilmesi gerekiyor.

Amazon 2030 yılına kadar % 100 yenilenebilir elektriğe ulaşmayı hedeflediğini söyledi, ancak şimdi 2025 yılına kadar hedefe ulaşacağını söylüyor. Şirket, Paris İklim Anlaşması’nda belirlenen hedefin on yıl ilerisinde 2040 yılına kadar net olarak sıfıra ulaşmayı planladığını ilk duyurduğunda, bazı Amazon çalışanları şirketin kararının hızlandırabileceğini savundu.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.