Altyapı yatırımlarına önem veriyoruz

Rekabetin hızla arttığı günümüzde sadakat oluşturabilmek markalar için zorlu bir süreç haline geldi. Özellikle dijital platformlarla beraber artık herkes her ürüne kolayca ulaşıp, karşılaştırma yapma şansına sahip. Pınar olarak biz, müşterilerimize olan sadakatimizi ispatlamamız gerektiğine inanıyoruz. Bu stratejiyle, tüketici ihtiyaç ve beklentilerini aralıksız takip ediyor, her bir müşterimizi özel hissettirecek girişimleri hayata geçiriyoruz.

Müşterimizi yakından tanımaya, ihtiyaçlarını iyi anlamaya çalışıyoruz. Dolayısıyla odağımızda iyi müşteri deneyimi yaratmak var. Bunun için dijital altyapı yatırımlarına önem veriyoruz. Amacımız; müşterilerimizi ürün ve hizmetlerimizle buluştururken ulaşılabilir, hızlı, kolay ve kusursuz deneyimler yaşatmak. Bu kapsamda Pınar Su ve İçecek olarak ürün ailemizin tamamını mobil sipariş uygulaması, çağrı merkezi, internet sitesi ve yaygın bayi ağı sayesinde müşterilerimizin kapısına kadar getiriyoruz. Günümüz tüketicisi, markaların hayatlarında nasıl bir değer yarattığını ve varlık nedenlerini sorguluyor. 2019 yılında su ve içecek sektörlerinde yeni ürün geliştirmeyi ve inovasyonu desteklemek amacıyla Pınar Su ve İçecek AR-GE altyapımızı geliştirdik. Küresel çaptaki sorumluluk anlayışımızla, ürünlerimizde karbon denkleştirmesi gerçekleştirerek, 2020 yılında Türkiye’de ilk “Karbon Nötr Sertifikalı Ambalajlı Doğal Kaynak Suyu ve İçecek Ürünleri”ni üretme başarısını gösterdik. Pet şişelerin ambalaj ağırlıklarını azaltmaya devam ediyoruz ve tüketicilerimizde de farkındalık yaratmak amacıyla azaltmaları etiketlerimizde de gösteriyoruz. Endüstriyel süreçler ve evsel enerji tüketimleri kaynaklı açığa çıkan sera gazı emisyonunu azaltmak ve engellemek amacıyla; enerji verimliliği, enerji tasarrufu ve operasyonel iyileştirme çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Atık su miktarlarının izlenerek, üretim hattı yıkamaları, evsel kullanım alanları ve dolum firelerinin azaltılmasına yönelik iyileştirme projelerimizle 2020 yılı atık su miktarımızı 2019 yılına göre %20 oranında düşürdük. 2020 yılında karbon emisyonu yoğunluğunu baz yıl 2010’a kıyasla %33 oranında azaltmayı başardık. Tüm bunların yanı sıra beklentisi oldukça fazla, marka sadakatiyse düşük olan Z kuşağının beklentilerine, yenilikçi yaklaşımlarımızla hızla yanıt veriyoruz. Şeker tüketiminin azaltılması, vegan beslenme eğilimin  artması gibi yeni nesil  yaşam alışkanlıklarını takip ediyoruz. Kısa süre önce ilkine imza attığımız, günün her anında içilebilecek şekersiz, vegan ve üstelik vitamin içeren masum bir alternatif olarak ürettiğimiz Pınar Frii’yi buna örnek gösterebiliriz.

Pandemi döneminde tüketicilerin marka sadakatinin sürekliliğinde en önemli faktörler, müşterinin ihtiyacını takip etmek ve çevik davranmak oldu. Tüketicimizin talep ve ihtiyaçlarını anlık olarak belirlememiz ve aksiyon almamız elzem hale geldi. Yaptığımız iş gereği sağlık ve hijyen bizim için iki kritik konuydu. İlk adım olarak, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan kılavuzdaki kriterleri yerine getirerek tüm tesislerimiz için “COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi”ni almaya hak kazandık. Hijyen, kalite ve iş sağlığı konularında aldığımız geniş önlemler ile üretime kesintisiz devam ettik. Yaşam Pınarım mobil uygulaması aracılığıyla verilen siparişlerde kredi kartı ile temassız ödeme imkanı sunarken mobil uygulama kullanıcılarına özel hazırlanan birbirinden farklı marka iş birliklerini tüketicilerle buluşturduk. Pandemi nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan dönemlerde tüketicinin mağdur olmaması amacıyla haftanın 7 günü sipariş teslim etmeyi sürdürdük. Mobil uygulamamız üzerinden verilen siparişlerde kredi kartı ile temassız ödeme seçeneğiyle sosyal mesafeyi koruduk. “Türkiye Sadakat Programları & Dijital Platformlar Araştırması 2021 Raporu”na göre, “Yaşam Pınarım” mobil uygulamamız, “Pandemi Döneminde Başarılı Dijital Çözümler Sunan” marka olarak tüketim malları kategorisinde birinci oldu.

Karşımızda gün geçtikçe daha da bilinçlenen tüketici ve duyarlılığı yüksek yeni bir jenerasyon var. Tüketici artık markaların sürdürülebilirlik ve sosyal yardım alanlarında çalışmalar yürüttüklerini görmek istiyor. Pınar Su ve İçecek, gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya, kaliteli bir yaşam için daha sağlıklı bir coğrafya ve sosyal çevre bırakma hedefiyle yatırımlarına yön vermeye devam edecek. “Çevreye iyi bakmak” hedefimiz doğrultusunda faaliyetlerimizden kaynaklanan çevresel etkileri azaltmak için sorumlu üretim yaklaşımı ile çevre dostu uygulamaları da hayata geçirmeyi sürdüreceğiz. 

Pelin Özdemir

Pınar Su ve İçecek Pazarlama Müdürü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 116. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.